Svět z plastu

5. března 2015 v 7:00 | Karin |  Články na Téma týdne
...se stává realitou. Nebo možná již realitou je. Pro začátek říkám, že tento článek nemá v plánu, navádět vás k recyklaci, ani ve vás vzbouzet výčitky svědomí, protože těch je spousta. Mimochodem, tento článek bude plný citátů z mých oblíbených písní, vlastně jen od Scorpions, ale také vás nenavádím k jejich pouštění, jen zrovna potřebuji ty věty, a sama bych to stejně vyjádřila podobně.

Ano, lidstvo si zamořuje svět plasty, a nikdo s tím nic neudělá. Možná můžeme recyklovat, možná můžeme sbírat odpadky v ulicích. Ale je to jen oddálení zkázy. Protože tím pádem sice budeme eliminovat důsledky, ale je to jako s léky a nemocemi. Potlačí příznaky, nevyléčí příčinu. Sesbíráme odpadky, ale brzy nahromadíme další. Je to začarovaný kruh. Není to zbytečné, ale není to ani řešením. Abychom jí zastavili, musíme udělat jednu věc. Změnit se. Od základů. Ale jak?

V první zde zmíněné písni se zpívá:

Nic nás nemůže změnit,
nikdo nás nemůže zachránit
před námi samými.

Humanity, Scorpions

A víte co? Možná je to pravda. Nejde totiž o to, že plast by byl špatný. Je relativné nerozbitný, lehký... Špatný je jen postoj nás k němu. Jak je asi všeobecně známo, plast se rozkládá velice pomalu. A to konkrétně něco kolem sta let. A to je ještě docela dobré, troufám si tvrdit. Víte, že když vyhodíte jednorázovou plenu, trvá jí to asi 250 let? Sklo, polystyren, a stuny do sekačky, se vám dokonce nerozloží možná nikdy. Schválně, přečtěte si tuto překvapující tabulku. A tak logicky vyvstává otázka- když se odpadky rozkládají tak dlouho, nebude jich na světě prostě...moc?

Samozřejmě, že ano. Dokonce v některých světových oceánech jsou vytvořeny ostrovy jen a jen z odpadků. Chtěli byste si sbalit kufr, a vyjet si tam na dovolenou? Já tedy rozhodně ne. Už jen z té představy je mi trochu nevolno, i když bych nemusela hledat koš.

Každý si jistě umí představit, co by nastalo, kdyby to nezůstalo jen u oceánů. Ale co s tím? No, nejsem do toho nějak zasvěcená, ale měla bych jeden kontroverzní nápad, na který mě vlastně přivedl taťka. A to konkrétně, že kdyby se nějaká velká skupina vědců, kteří opravdu mají prostředky, upnula pouze na tuto hrozbu, dávno bychom přece museli mít lépe rozložitelný materiál se stejnými vlastnostmi. Lidstvo není hloupé, ne v tomto ohledu. Mohli bychom na něco přijít, když mezi námi žijí lidé, kteří k tomu mají prostředky. Jenže...ne višchni, ale někteří vlastně zkoumají hlouposti, které nikam nevedou. A také mezi námi bohužel žijí lidé, kteří si tu zkázu tak daleko nedomyslí. Dovolím si další citát.

Někdy se mi zdá, že jsem se zbláznil,
ztrácíme vše, co máme,
a zdá se, že se o to nikdo nestará,
ale v mém srdci se nic nezměnilo,
musíme se napravit
a přinést našemu světu nějakou lásku.

Under the same sun, Scorpions.

V té písni je to myšleno sice malinko jinak, ale dalo by se to pro účely tohoto článku vyložit i jakou láska k Zemi, láska k nám samým. Ale jak je řečeno, může se zdát, že lidé se nestarají o to, že všechno, co jsme vybudovali, všechno, co jsme se naučili, znovu ztrácíme. Co proti tomu mohou udělat lidé bez prostředků? Popravdě, jen docela málo. Již byla zmínená recyklace, samozřejmě nebudeme vyhazovat odpadky, ideálně bychom je měli i sbírat po těch, kteří to nedodržují. Možná bych zavedla i nějaké tresty za pošpiňování, a to především přírody. Ale ani tak nebude svět čistý. Stále zde budeme mít například zvětšující se skládky. A jelikož to, že by lidé přišli na více rozložitelný materiál, je naivní sen, potřebujeme něco reálnějšího. Vypadá to, že se o ten problém vlády opravdu zajímají. Ale otázkou je, jestli to není jen naoko. A co je tedy tím řešením, které nikdo nezná?

Můžeme dělat i další malé věci, které tvoří jednu velkou. Já jsem si například už asi dva roky nekoupila plastovou lahev, alespoň ne na pití. Ale lahve stále doma máme, takže do nich nabírám čistou vodu. Někdo ohrne nos- vodu? Jako z kohoutku? A já odpovídám- ano! Lidé jí odjakživa pijí, zvyknete si. A možná po čase zjistíte, jako já, že ta z koupelny je z nějakého důvodu lepší než ta z kychyně. Nikdo na vodu není alergický. Všechny důvody, proč si lidé kupují ty z obchodu, jsou jen výmluvy. A pokud vám opravdu nechutná, existují ještě čaje (o tom, co se stane s tím pytlíkem, pokud ovšem nepijete přímo vyluhované bylinky, a druhá věc, ale mám za to, že se určitě rozkládá rychleji, než plast, a navíc není tak nevzhledný). Co se týče bublinek, mám z nich akorát větší žízeň, a pomalu snesu z ostatních nápojů jen kofolu (pozor, kofolu, ne coca-colu, colu, a kdo ví, co ještě). Neříkám, že je nějak špatné si koupit lahev jednou za čas, ale určitě ne denně.

A to už nepočítáme biologický odpad, který je ovšem opravdu trochu neřešitelný. Můžeme jím jen nezamořovat například řeky, a tak podobně. ale zase má tu výhodu, že se nerozkládá až tak pomalu.

Svět bez odpadků a plastů si upřímně nikdo z nás neumí představit. Ale my se v nich prostě příliš topíme. A důvod? Liská povaha. To vám vysvětlím dalším citátem.

Lidská povaha je důvodem
našeho pádu,
zasloužíme si to, hraním si na Boha
s našimi stroji.

Hour I, Scorpions

Za tu záplavu odpadků může pochopitelně to, že svět se stává více průmyslovější, více závislý a technologiích. A to není dobře. Dalo by se žít ve světě, kde by jich nebylo tolik. Je to možná návrat v čase, ale kdyby každý měl prostě své pole, nějak by se uživil, a většinu vymožeností moderní doby vlastně ani nepotřebujeme. Ano, život bez nich by byl těžký, ale šlo by to. Jediný důvod, proč svět musí jít tak rychle a hekticky, jsou peníze. Ale jak říká jeden moudrý indiánský kmen (není to citát, přidávám si, ale myšlenka je stejná)...

Až lidstvo uloví poslední rybu v řece, otráví poslední kapku vody, zničí poslední kousek lesa...zjistí, že peníze se nedají jíst.

A dále si dovolím další citát z písničky:

Z cesty tam působí svět malý
skrz okno našich věků,
raketoplán se rozlomil na milión kousků
na nejmodřejší obloze.

Svět se točí příliš rychle,
a New York se ponořil do tmy.

New generation, Scorpions.

Všechny ty verše vlastně vyprávějí o příliš rychlém vzestupu technologií, o kterém jsem se zmiňovala i já. A právě to, to je podle mě důvodem toho, že jsme zamořeni plasty a odpadky vůbec. Svět se modernizuje, proto se vyrábí více věcí, které nepatří přírodě, tím pádem jsou to odpadky. Neříkám, že bychom měli žít v jeskyni, ale trochu omezit bychom to mohli. Problém je ale v tom, že stroje jsou všude, a také jejich používání po nás každý, každý vyžaduje. Jak říkám, napravit se musí lidstvo, v plastech jako takových až takový problém nevidím. A to je závěr mého článku. Srkz texty skladeb a úvahy jsem dospěla k jasnému závěru, který mě samotnou překvapil.

A co si o tom myslíte vy?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 5. března 2015 v 7:54 | Reagovat

Skvěle a pravdivě napsané, svět se přímo topí v plastu, už by se s tím mělo přestat a vrátit se zase ke sklu, papíru a jiným přírodním materiálům...

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 5. března 2015 v 13:56 | Reagovat

Ke sklu ne. Sklo se rozkládá ještě mnohem déle, přečti si tu tabulku, na kterou jsem zde dávala odkaz. Ale jinak s tebou souhlasím a děkuji.

3 Terka Terka | E-mail | Web | 6. března 2015 v 20:19 | Reagovat

Až lidstvo uloví poslední rybu v řece, otráví poslední kapku vody, zničí poslední kousek lesa... zjistí, že peníze se nedají jíst.

Tohle je úžasná, a zároveň neskutečně pravdivá myšlenka. Peníze jsou jen bezcenné papírky, které mohou kdykoli odletět a nahradíme je nějakými jinými. Kdežto zničenou přírodu ničím nenahradíme.

Ono i to sklo by bylo lepší, protože přece jen trochu víc vydrží. Je pravda, že je rozbitné, ale po roztavení se může změnit na tolik věcí... není to jako s tím plastem. Z plastu vznikne akorát tak skládka nelegálního odpadu a nic jiného z toho není.

Taky se snažím většinou používat jednu a tu samou plastovou láhev, teprve až z ní cítím tu opotřebovanost, ji vyhodím a koupím si novou. Tedy za předpokladu, že si nezapomenu zabalit pití do tašky, v takovém případě si ho holt musím koupit při cestě do Opavy...

P. S. Tenhle článek by se mohl objevit na titulce. :) Má hlubokou myšlenku a líbí se mi to skloubení s úryvky z písní. :)

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. března 2015 v 20:41 | Reagovat

[3]: Bohužel nejsem v autorském klubu, takže se na titulce objevím jen těžko. Ale děkuji!

Ano, peníze jsou bezcenné. Ale většina lidí pro ně udělá cokoli. Skoro vše, co je na světě špatně, vzniklo kvůli penězům.

Plast se dá recyklovat, ale to je tak všechno. To, co se sklem popisuješ, by šlo ,ale jen za předpokladu, že by lidé nevyhazovali peníze na ulici.

Rozumím ti, ale my doma máme vážně zásobu lahví. Zvykla jsem si. Ale pokud si nekupuješ lahev každý den, myslím, že je to dobré.

Děkuji za moc dlouhý a úžasný komentář!

5 Terka Terka | E-mail | Web | 6. března 2015 v 20:51 | Reagovat

[4]: Ale vybírají tam i články na téma týdne, tedy co vím. :)

Přesně...

Jenže, co se stane s plastem po recyklaci? Jen mě tak napadá...

Ne, lahev každý den si vážně nekupuji, to bych musela být miliardář. :D

Není zač. :)

6 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. března 2015 v 20:54 | Reagovat

[5]: Vážně, to je pro mne novinka!

Co se stane s plastem po recyklaci? Jako dcera továrnice pracující v tomto oboru bych to asi měla vědět, ale oni jim neříkají, co s těmi výrobky dělají. Je to zajímavá otázka, možná by vydala na samostatná článek.

To je fakt. Ale také záleží na tom, jaké pití si kupuješ, že.

Vážně, ještě jednou děkuji!

7 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. března 2015 v 20:55 | Reagovat

[6]: Samostatný, promiň. Vidíš? Už začínám se svými "oblíbenými" překlepy...

8 Terka Terka | E-mail | Web | 6. března 2015 v 21:32 | Reagovat

[6]: A co jsem tak vypozorovala, tak za každý den je jeden článek... nebo možná víc, každý den to nesleduji, jen mě to kdysi zajímalo a dívala jsem se na data, kdy byly jednotlivé články vydány. :)

Jo, z toho by byl určitě zajímavý článek. :)

Tak já si vždycky kupuji to nejlevnější, ideálně nějaký neperlivý Rajec. :)

Vážně není zač! :)

9 Vanessa Vanessa | 10. března 2015 v 20:07 | Reagovat

Nic proti Karin, ale je to příliš naivní. Lidstvo se mění déle než se rozkládá plast, navíc samo lidstvo k tomu musí dojít. My recyklujeme, ale přijde mi to někdy zbytečné, když vidím své spolužáky. Lidstvo zažilo krásný rozkvět, ale vzdálili jsme se od přírody. Když o tom tak přemýšlím, myslíš, že lidstvo vůbec stihne s tím to něco provést? Vždyť smějeme k zkáze. Když se nezničíme my, tak nás slunce začne ohrožovat. Pro naši Zemi byl určen neomezený čas, kdybychom nepřišli my, ale lidstvo?  Moc bych si přála život bez plastu, ale to by nebylo ani tolik látek na oblečení, protože jsme většinu zapomněli a používali jen to nejjednodušší. Přála bych své Zemi, aby přežila nás a abychom my přežili ještě několik milion let a nezabili jsem se u toho, ale jsou to pouze přání a myšlenky.

10 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 10. března 2015 v 20:31 | Reagovat

[9]: Ano, jednou stejně zemřeme, ale lidstvo je ještě příliš mladé. Jak dlouho tu jsme? Sotva několik tisíc let. Ještě pro nás nemůže být konec.
Tento článek neměl být vlastně ani tak o tom, jak lidstvo dopadne, ale spíše taková motivace, že ještě nemusíme házet flintu do žita.
Vím, že ti možná má naivita vadí, ale něco takového v sobě nezměním, promiň.

11 Vanessa Vanessa | 10. března 2015 v 21:57 | Reagovat

[10]:  Nevadí mi tvá naivita, Karin. Vlastně ti ji přeji, protože někdy je lepší než realista. Omlouvám se, jak teď píšu dvojí kritiku lidstva, tak si příliš vše uvědomují

Můj komentář byl zkreslený a já se omlouvám jestli jsem tě nějak urazila, rozhodně to nebylo v mém planu, avšak s těmi penězi mohu jen souhlasit. Peníze nenávidím a pro mě neznamenají nic.

12 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 10. března 2015 v 22:04 | Reagovat

[11]: Neurazila jsi mě, opravdu. Říkám, že ti rozumím. Jen nesdílím tvůj názor. Ani pro mne peníze nic neznamenají, a neměly by pro nikoho.

Naivita je to jediné, co mi zde pomáhá bez depresí přežít, víš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama