Deep and dark

14. dubna 2015 v 7:00 | CarinaB. |  Hudební projekt
Ano, opět jsem se rozhodla sepsat článek o své oblíbené písni, která je opět od Scorpions, tentokrát s názvem Deep and dark, z alba Unbreakable. Jak již vypovídá název, nejde právě o tu nejpozitivnější skladbu, kterou znám, ale líbí se mi krása těch slov, které podle mě popisují pravou lásku. Opět začnu textem. Předem se za ten překlad omlouvám, ale některá slovíčka tam prostě nesedí žádným významem, který je mi znám:
Text:

Down, I am down
On the ground, sad and tired
I'm down, it's over now
Yes I'm down, should I like it

It's deep and dark
Deep down in my heart
lt's deep and dark
Since we've been apart

ls this love that comes around
That takes me up light years higher
'cause I wanna feel love once again

It's deep and dark
Deep down in my heart
lt's deep and dark
Since we've been apart

It's deep and dark
Deep down in my heart
lt's deep and dark
Without someones love

It's deep and dark
Deep down in my heart
lt's deep and dark
Since we've been apart

It's deep and dark
Deep down in my heart
lt's deep and dark
Without someones love

Překlad:

Dole, jsem dole,
na zemi, smutný a znavený,
jsem dole, je po všem,
ano, jsem dole, měl bych být rád.

Je to hluboké a temné,
hluboko v mém srdci,
je to hluboké a temné,
od doby, co jsme od sebe.

Je to láska, co přijde,
vezme mě světelná léta vzhůru,
protože jí chci pocítit ještě jednou?

Je to hluboké a temné,
hluboko v mém srdci,
je to hluboké a temné,
od doby, co jsme od sebe.

Je to hluboké a temné,
hluboko v mém srdci,
je to hluboké a temné,
bez něčí lásky.

Je to hluboké a temné,
hluboko v mém srdci,
je to hluboké a temné,
od doby, co jsme od sebe.

Je to hluboké a temné,
hluboko v mém srdci,
je to hluboké a temné,
bez něčí lásky.

Tuším, že myšlenka je jasná. Není zde sice řečeno, proč jsou od sebe, jestli je to myšleno, že se nenácházejí na jednom místě, nebo jeden druhého opustil, ale on je z toho očividně zoufalý. Přesto mu ještě něco zbylo, a to naděje. Proč mi to připadá tak hluboké (ehm...pardon, ale jiné slovo tady nelze použít), je jednoduché. On přece vlastně nepřímo říká, že na ní nikdy nepřestane myslet, že jí nikdy nepřestane milovat, a že vlastně jediné, co ho drží nad vodou, je láska. Přejdeme tedy na rozebírání jednotlivých textových částí (beru to tak, jak to mám rozděleno, opakující se části podruhé vynechávám)

1. část: Když mi poprvé došlo, že zpívá "should I like it", musela jsem se prostě usmát. Říkala jsem už někdy, že písně od Scorpions jsou nejenže trochu naivní, ale také dosti ponížené? No, vždyť on tím pravděpodobně říká, že si za to může sám, a uznejte, že je trochu pod hrdost si to takto přiznat. Ale mně se to líbí. Celá ta část je hrozně krásná. Dokonale vystihuje ty zoufalé pocity.

2. část (refrén): Další vystihnutí pocitů. Kdo z nás se někdy necítil, že padá hlouběji a hlouběji do temnoty, když něco ztratil, ať už to byla láska, jako v tomto případě? Mimochodem, hrozně se mi zamlouvají zrovna ta slova, kterými je to zachyceno. Hluboké. Temné. Hluboké jako opravdová láska. Vlastně nemám důvod mu ta slova nevěřit, když jsou takto vyjádřena.

3. část: Zajímavé vyjádření lásky. Vy jste nikdy neslyšeli, že ona je to, co nám dává křídla, a nese nás vysoko k nebesům?

4. část (refrén...é...číslo dvě?): Jistě, liší se to jen jednou větou, ale zrovna ona je podle mě docela důležitá pro vyznění celé této skladby. Je to vlastně zachycení toho, že on se cítí tak zoufalý jen kvůli lásce, že jen ona momentálně ovládá celou jeho mysl (a to je docela pravděpodobné, když se na stejném albu nachází píseň She said, kde se zpívá něco ve smyslu, že v jeho mysli není místo, kde by nebyla ona dívka).

A nyní přejdeme k melodii- ano, vím, že v této písní je docela dost syntezátorů, ale překvapivě znějí dobře. To souvisí i s tím, že Klaus Meine vlastně zpívá první i druhý hlas, které znějí současně (zvláště na konci), takže to do sebe musí být zakomponováno počítačem (tím pádem by mě zajímalo, jak to řeší na koncertech, protože jsem někde četla, že je to oblíbený koncertní kousek, ale to je vedlejší. Pro pravidelné návštěvníky mého blogu- stejně se to dozvím, jestli ten můj sen byl věštecký, a oni to budou hrát na tom pardubickém vystoupení.). Ale hrozně se mi i přes to všechno líbí. Zní to přesně tak zoufale jako ten text, a hlavně na začátku to až trhá srdce. A co se týče těch elektrických kytar, je podivuhodné, že se dá na ně něco tak impozantního zahrát. Setkala jsem se z mnoha lidmi, kteří mi tvrdili, že elektrické kytary, nebo alespoň jejich zvuk nemají rádi, a jako důvody, pokud nějaké, uváděli, že jsou na ně moc řvavé a drsné. No, tato skladba je důvod, že tomu ne vždy tak musí být.

A co se týče zpěvu, ten je podle mě v této skladbě vážně úžasný. Myslím, že po této stránce je to i jedna z nejpovedenějších písní od Scorpions vůbec. Jsou tam takové pomalejší části, kdy vážně zpívá, a to tak jemně a procítěně, že je to druhý důvod, proč mu věřím v této písni každé slovo. Ale v refrénu prakticky ječí, a to má zase úplně jinou atmosféru, vystihuje to to zoufalství. A pak je tam již onen zmínený druhý hlas, u kterého by možná vůbec nepatřičně vyznělo, kdybych mu říkala zpěv. Prostě vám při tom přejíždí mráz po zádech, ale je to krásný pocit. A podtrhuje to celou dramatickou atmosféru celé skladby. Myslím, že je všem návštěvníkům tohoto blogu jasné, jak Klausův hlas zbožňuji, ale v této písni je prostě nádherný až neskutečně.

Je to prostě píseň, která vždy zasáhne mé srdce, a je jedno, pokolikáté jí slyším. Něčím mě ovšem dostala už na první poslech, ačkoli uznávám, že Scorpions mají i lepší. Zatím mě sice neispirovala k žádné povídce, ale věřím, že i to jednou přijde. Nebo o tom alespoň minimálně nevím.

Nemá to zase tak originální myšlenku, ale podání rozhodně ano. Tady sice není zase tolik nepochopitelných metafor, ale docela originálně jsou tu zpracovány hlavní myšlenky pravé lásky. Mimochodem, je to podivné, vzhledem k tomu, jak dlouho trvá, ale když tuto píseň slyším, připadá mi hrozně krátká. No, dobré skladby holt asi nikdy nejsou dlouhé dost.

No, a tímto asi tento rozplývací článek ukončím, a nezbývá mi, než se zeptat- co na tuto skladbu říkáte vy? Líbí se vám, nebo naopak ne? Proč?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jess Jess | Web | 14. dubna 2015 v 7:26 | Reagovat

Písnička se mi strašně líbí, ale někdy mi už začíná lézt na nervy, protože si jí bratr pouští furt dokola :D Jinak má písnička své vlastni temné kouzlo, které mě hrozně přitahuje. A je hrozně chytlavá! :D Navíc je to taky něco jiného než abych pořád poslouchala pop atd.. Takže si vždycky ráda poslechnu jakoukoliv písničku jako je tahle. :3

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. dubna 2015 v 13:44 | Reagovat

[1]: Rozumím. Já bych jí třeba mohla poslouchat pořád dokola, ale je to každého věc :-) Vyřiď svému bratrovi, že jsem ráda, že ještě někdo tuto skladbu tak zbožňuji.
Je chytlavá, to je pravda. Dnes jsem si jí zpívala celou matematiku. A s tím kouzlem nemůžu než souhlasit.
Děkuji za krásný komentář, potěšil mě...

3 Elis Elis | Web | 14. dubna 2015 v 16:36 | Reagovat

Scorpions jsem nikdy nevyhledávala, ale uznávám, že mají dobré písničky, jak hudbu tak i text, texty jsou vážně dobré...

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 7:22 | Reagovat

[3]:  Rozumím, není to kapela pro každého. Stejně jsem ráda, že se ti to alespoň trochu líbí...

5 stuprum stuprum | Web | 15. dubna 2015 v 12:46 | Reagovat

Zpívají zde o tom, co všichni znají, když jsou down. :)

6 (: Vladěnka :) (: Vladěnka :) | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 13:27 | Reagovat

Krása!

7 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 18:28 | Reagovat

[5]: To ano, ale málokdo to umí popsat...

[6]: Také si říkám :-)

8 Terka Terka | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 22:47 | Reagovat

Člověk se do té písničky musí zaposlouchat, teprve poté může říct, že se mu líbí. :) Pouštěla jsem si ji v průběhu článku, ale to jsem se víc soustředila na článek než na písničku, tak jsem si ji pak pustile ještě jednou a musím říct: páni! Vážně se mi líbí. :)

P. S. Uvažovala jsi už někdy nad tím, že by ses takovýmto rozebíráním písniček v budoucnu živila? Protože mám dojem, že ti to opravdu neskutečně jde. :)

P. S. S. Nejsem si jistá, zda jsi mi dávala vědět (tuším, že ne...), proto jsem se chtěla zeptat, zda záložky v pořádku došly? :)

9 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 6:48 | Reagovat

[8]: To je asi pravda. Ale když jí posloucháš delší dobu, už to můžeš dělat i u některých činností.
Jinak, jsem moc ráda, že se ti líbí. Vždycky to potěší, protože je to jednak má oblíbená kapela, a jednak, asi se to nezdá, ale tyto články trvají sepsat kolem jedné až dvou hodin.
Tím se dá živit? Kéž by ano, protože mě to hrozně baví :-) Ale ne, bojím se, že by to pak muselo být profesionálnější, a zrovna v tomto článku ne, ale občas si neodpustím sarkasmus.
Záložky došly, akorát jsem pro ně prostě líná si zajít :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama