Oh girl

13. května 2015 v 7:00 | Karin |  Hudební projekt
Ano, rozhodla jsem se sepsat další hudební článek, opět o skladbě od Scorpions, o které jsem se zde již hodně zmiňovala- Oh girl. Prosím vás, já na tomto počítači nemám zvukovou kartu, a když jsem si to ještě pouštěla s ní, bylo to jiné video, které momentálně nemůžu najít. Takže pokud vám ten zvuk bude znít nějak divně, nebo je ten text špatně, najděte si jinou, já tuto ani neznám. Ještě, než kliknete na odkaz, na něco vás upozorním- ten začátek, pokud vůbec patří k té písni, a není to jen nějaká vsuvka v albu, čímž si stále nejsem jistá, prostě ignorujte. Já to také začínám vnímat až od toho výkřiku (po puštění pochopíte, o čem mluvím). Je to, alespoň podle mého názoru, nádherná skladba, ale kdybych prostě nebyla zvědavá, když jsem si to pouštěla poprvé, hned u toho začátku bych to vypnula. Zaprvé to nezní jako Scorpions a zadruhé to prostě zní příšerně, alespoň pro mé uši. Něco mezi dechovkou a popem.Když jsme u toho popu, mnoho lidí tvrdí, že celá ta skladba vlastně zní dost popově. No, na poměry Scorpions možná, ale podle mě by se hudba neměla soudit podle žánrů, ale podle kvality. Troufám si říct, že kvalitních rockových písní je asi více než než popových, protože to většinou nejsou žádné rychlokvašky. A navíc, v té písni jsou i části, které by rozohdně nikdo popovými nenazval.

Ale nyní bychom měli přestat soudit skladbu podle prvního dojmu a podívat se na ní hlouběji. Co se týče myšlenky, ano, je to tedy pořádně naivní a ponížená píseň a jde na tom moc dobře poznat, že to skládal Klaus Meine, ale mě osobně se to zdá hrozně krásné. Toto je podle mne dokonalá ukázka pravé lásky, minimálně z jeho strany. Z její pouze v případě, že si to on neidealizuje. Ale konec tlachání, dám vám sem text, abyste lépe pochopili, jak to myslím.

Text:

Away for a long time but never gone
So many good times that I recall
Forgive me that I´ve been kind of blind
I´ve been running away most of my life

Girl, I wanna be with you
It´s no one else it´s only you
Oh, girl I wanna stay with you
With no one else just with you

I was lost for a long time couldn´t find myself
The cry for love was the cry for help
Forgive me that I´ve been so untrue
The one who saved me´s been always you (yeah)

Girl, I wanna be with you
It´s no one else it´s only you
Oh, girl I wanna stay with you
With no one else just with you
With no one else just with you

Life´s been dancin´ on a razorblade
I had my share of love and hate
Well,after all I found myself
Cause it´s you who makes me live
It´s only you who can forgive

Away for a long time but never gone
Sometimes life just takes the long way home
You´re still the one I´m dreamin´ of
Cause when your heart is talkin´ you know it´s love

Oh, girl, I wanna be with you
It´s no one else it´s only you
Oh, girl I wanna stay with you
With no one else just with you

Oh, girl, I wanna be with you
It´s no one else it´s only you
Oh, girl I wanna stay with you
With no one else just with you
With no one else just with you

Překlad:

Po dlouhou dobu v dáli, ale nikdy pryč,
spousta krásných chvil, na které vzpomínám,
odpusť mi, že jsem byl tak slepý,
utíkal jsem většinu svého života.

Dívko, chci být s tebou,
není to nikdo jiný, jen ty,
dívko, chci zůstat s tebou,
s nikým jiným, jen s tebou.

Byl jsem po dlouhou dobu ztracený, nemohl najít sám sebe,
ten pláč pro lásku byl pláč o pomoc,
odpusť mi, že jsem se natolik mýlil,
ta, která mě zachránila, jsi byla vždy ty.

Dívko, chci být s tebou,
není to nikdo jiný, jen ty,
dívko, chci zůstat s tebou,
s nikým jiným, jen s tebou.

Život tančil na ostří,
měl jsem na tom svůj podíl lásky a nenávisti,
nicméně, po tom všem jsem nalezl sebe,
protože jsi to ty, kdo mě udržuje naživu,
jsi to pouze ty, kdo dokáže odpustit.

Po dlouhou dobu v dáli, ale nikdy pryč,
někdy je život prostě dlouhá cesta domů,
jsi stále ta jediná, o které sním,
protože když tvé srdce promlouvá, víš, že je to láska.

Dívko, chci být s tebou,
není to nikdo jiný, jen ty,
dívko, chci zůstat s tebou,
s nikým jiným, jen s tebou.

Dívko, chci být s tebou,
není to nikdo jiný, jen ty,
dívko, chci zůstat s tebou,
s nikým jiným, jen s tebou,
s nikým jiným, jen s tebou.

Schválně- on jí v podstatě šestkrát za těch několik veršů řekl, že je pro něj ta jediná, a dvakrát, že ho zachránila. Ne, vůbec to není ponížená a naivní píseň. Ale já si nemůžu pomoct, hrozně se mi to líbí. Jde vidět, kolik toho pro něj opravdu znamená. No nic, přejdu k rozebírání jednotlivých částí (opakované vynechávám):

1. část: Dokonalé vyjádření toho, jaké chyby vlastně udělal, a co by chtěl změnit. Myslím, že prvními dvěma verši vlastně vyjadřuje, že se o to možná pokoušel, ale nikdy na ní zcela nezapomněl.

Refrén: Tady vlastně přesně vystihuje, že si alespoň myslí, že ona je láska jeho života. Jak sám říká, není nikdo jako ona.

2. část: Má nejoblíbenější. Ten druhý verš si notuji neustále. V prvním vlastně říká, že sebe hledal skrz ní. A podle mě to tak v lásce má být. Ten, který si notuji, je jakési uvědomění, že on vlastně nechtěl, aby mohli být spolu, ale aby ho ještě jednou zachránila. Ale není to tak sobecké, jak to možná teď vyznívá, protože i on jí očividně chtěl něco dát. Lásku. A pravděpodobně ho nejvíce mrzí, že za to, že jí ztratil, si může sám.

3. část: Tady to je přímo. Prvním veršem nejspíš vystihuje, jak se po jejím odchodu cítil. Pravděpodobně se mu chtělo zemřít, když život bez ní neměl smysl. Proto to podle mě popisuje jako ostří. Ale hlavní je ten druhý, kde říká, že si dobře uvědomuje, že za to mohl také. Ale když vypráví o podílu, zase asi není tak zaslepený, aby si myslel, že ona je bez viny. Ten pocit dobře znám, člověk si to uvědomí až mnohem později, ať už, že za to může i on, nebo spíše v mém případě (a případě této písně asi také), že za to mohl i ten druhý. Ale myslím si, že neztrácí naději, protože říká, že díky své dívce nakonec sám sebe našel, i když už očividně spolu nebyli.

4. část: Cause when your heart is talkin´ you know it´s love. Jedna z nejkrásnějších vět, co jsem kdy slyšela. Láska se řídí srdcem, ne rozumem. Nezáleží na tom, co je správně, ale na tom, co cítíte. Celý svět se může točit vzhůru nohama, ale když zůstane láska, zůstane i naděje.

Víte, co se mi líbí nejen na této písni, ale téměř na všech romantických od Scorpions? Že vyprávěč vlastně nemluví o lásce někomu cizímu, ale říká to v první osobě, a ještě k tomu vlastně přímo té milované. Podle mě to působí uvěřitelněji. Napadlo mě, že bych tak zkusila napsat i nějakou povídku, ale zaprvé by to bylo těžké, a zadruhé si nechci styl Scorpions nějak přivlastňovat nebo ho kopírovat.

Ale zpět k Oh girl. Co se týče melodie, jsem u této kapely zvyklá na něco trochu jiného, a v některých částech mi docela chybí kytary (jsou tak, samozřejmě, ale ne všude). Upřímně, mají po této stránce i propracovanější písně. Ale jde z toho cítit to úsilí, které do toho museli vložit, a je to takové plynulé. Moc dobře se to poslouchá. A když se na to naladíte, a na minutku zapomenet na zpěv, zjistíte, že vlastně i dosti proměnlivé. A nakonec, není to samozřejmě na muzice to nejdůležitější, ale ta melodie je také pořádně chytlavá.

Co se týče zpěvu, kromě krásy Klausova hlasu se mi zamlouvá jedna věc tak moc, že jí musím vyzdvihnout. A to úžasná práce s intonací. Nejen, že mění výšku a sílu, a občas i dosti ječí, ale také jakoby se u každé věty měnila jeho nálada přesně tak, jak to ta píseň potřebuje, a ono se to v jeho vokále i odráží. Hned po textu je zpěv podle mě nejsilnější stránkou této písně. A víte, co je na tom nejzvláštější? Měl oby to být naopak, ale já mu rozumím každé slovo.

A v poslední řadě, asi se to nezdá, ale ta píseň je dokonce inspirativní. Nejsilněji to jde vidět na povídce s názvem Jméno pro lásku, ale je to v podstatě jeden z mnoha důvodů, proč je většina mých hlavních hrdinů tak naivních. To, že je také chytlavá (tím pádem otravná), jsem už psala, ale ona je dokonce silně návyková. Jako droga. Poprvé jsem jí slyšela jen společně s celým albem (Pure Instinct), podruhé jsem jí také poslouchala s albem, ale vyloženě na ní čekala, potřetí si jí poslechla znovu vlastně z nudy, počtvrté už jsem jí zařadila mezi své oblíbené, a tak to šlo dále, a teď mi vůbec nevadí, že už jí poslouchám asi popáté za sebou.

Nakonec tohoto dosti rozplývacího článku mi tedy nezbývá, než se zpetat- a co na ní říkáte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 (: Vladěnka :) (: Vladěnka :) | E-mail | Web | 13. května 2015 v 15:50 | Reagovat

Super písnička:)

2 Elis Elis | Web | 13. května 2015 v 21:54 | Reagovat

Tak i když nejsem fanda Scorpions, tak mě písnička zaujala a text se mě velmi líbí, já mám ráda texty písniček, připadají mě lepší než verše básníků... je to moc zajímavý článek a poutavě napsaný...

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. května 2015 v 14:01 | Reagovat

[1]: Děkuji, souhlasím.

[2]: Děkuji za moc krásný komentář. Je to možná tím, že texty písní a básní vlastně vypadají úplně jinak, protože u písní je musíš mít rytmičtější. Jinak, moc děkuji!

4 Unicorns Unicorns | 14. května 2015 v 16:44 | Reagovat

Ahoj, dáš prosím hlas mé kamarádce? Jde o poslední dny hlasování. Moc díky za pomoc! (pokud jsi už hlasoval/a, zahlasuješ prosím znovu?)
http://miss2015.bravo.cz/?paged=5&cat=1#_=_ - Andrea Řezníčková

5 stuprum stuprum | Web | 14. května 2015 v 19:08 | Reagovat

Dechovka náhodou zní dobře. :D

6 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. května 2015 v 19:14 | Reagovat

[5]: Pro mé uši ne. A navíc, Oh girl nemá z dechovkou nic společného...

7 Miss Caroline Miss Caroline | E-mail | Web | 14. května 2015 v 20:34 | Reagovat

Docela se mi tato píseň líbí. Mám v oblibě tento typ hudby. :) Jinak ty máš Scorpions hodně v oblibě, že?

8 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. května 2015 v 20:36 | Reagovat

[7]: Je to má nejoblíbenější kapela, a je docela málo věcí, které jsou dostupné, a já o nich nevím :-) Jinak, překvapilo mě to. Myslela jsem si, že ty máš raději trochu jiné styly, jako pop nebo jazz, ale stejně děkuji...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama