Stmívání- vážně?

12. července 2015 v 7:00 | Karina |  Zbytečnosti
Ahoj, po dlouhé době jsem tady s názorovým článkem. Upřímně, opravdu si s jeho vydáním nejsem jistá, ale leží mi to v hlavě, a navíc by tady jinak přibývaly jen hudební články a kapitoly. Ano, chci mluvit o tomto slavném díle, a předem říkám, že jsem viděla jen film, a to ještě jen první dva díly ságy. Tady budu mluvit jen o prvním, jelikož si ten druhý vůbec nepamatuji. Chtěla bych se také ospravedlnit před fanoušky, že je to jen můj názor. A neberte to jako recenzi, je to opravdu jen názor.
Mimochodem, mám pro vás důležité upozornění- ode dneška jsem pryč, na místě, kde není počítač, a vrátím se až v posledních dnech měsíce. Mám nějaké přednastavené články, ale komentáře ani odpovědi nečekejte.


Než se mě zeptáte, proč jsem se na to vůbec dívala- já nevím. Upíří ani vlkodlaci mě nefascinují, hercům nefandím. Spíše jsem si řekla, že bych o tom konečně měla mít vlastní názor, když se o tom tak mluví. Navíc jsme si s Kate chtěly něco zkritizovat. Ano, věděla jsem, o čem to je. Ale upřímně- i tak jsem od toho čekala více. Já nevím, co přesně, ale rozhodně jsem si nemyslela, že se mi u toho bude chtít spát.

Takže, pro pozitivitu začnu tím, co se mi ve filmu líbilo:

Krásné efekty

Musím uznat, že po této stránce se to režisérům povedlo. Byly tam nádherné krajiny, a zajímavě vypadala například upíří rychlost a tak podobně.

Výběr herců

Ne, nemám je ráda, ale upřímně si k postavám neumím přestavit jiné. Dokonce ani Bellu, která si po dobu celého filmu udržovala jeden a ten samý tupý výraz (omlouvám se, ale pootevřené rty a vykulené oči jsou výrazem tuposti, ne snad?), si neumím představit v jiném podání.

Alice, Bellin otec a Jacob

Pozor, ne, že bych je měla nějak ráda. Ale byly to jediné postavy, které mě neiritovaly, i když jsem očekávala větší promyšlenost. Nevím, jak jsou rozpracované v knize, ale tady měly narozdíl od jiných postav alespoň nastíněný základní charakter.

Ucházející podkresová hudba

A to už je co říct, když to říkám já. Ne, že by se mi líbila nějak zvlášť, ale viděla jsem i filmy, kde mi trhala uši, takže se to dá přičíst jako plus.

Omlouvám se, ale nechci psát blbosti, takže přejdu k tomu, proč bych se na Stmívání už nikdy nepodívala:

Manipulativnost

Hlavní bod. Myslím, že jsem o tom už někde na internetu četla, ale zopakuji to- všimli jste si, jak je celý ten film manipulativní? Myslím ohledně "lásky" Belly a Edwarda. Neodolatelný upír a šedá myš. Jistě, chápu, proč si on v davu všiml jí, přece jen, je tam řečeno, že je jediná, komu nemůže číst myšlenky (otázka je, že pokud je někde vysvětleno, proč, tak až v pozdějších dílech), ale proč ona měla oči jen pro něj? Přece tam byli i další upíři. Je to podle mě mizerně podaná myšlenka lásky na první pohled. A no, já v ní věřím, ale Edward je, sakra, upír. Neměl by mít lidské emoce a lidské myšlení.

Dobře. Ale chtěla jsem spíše mluvit o jejich pozdějším vztahu. Nejen, že na to jdou hrozně rychle, ale všimli jste si, že Edward jí jen zachraňuje, protože je nesnesitelně slabá. Někdo namítne, že je to proto, že není upírka, ale on jí zachraňuje i před jinými věcmi. Navíc si jí hrozně přivlastňuje. Údajně je to tak i v knize. Podle mě spisovatelka chtěla popsat ideální lásku...jenomže z dob o několik století zpět. Muž nemusí být vždy dominantní, a jistě ne tak okatě jako Edward. A i kdyby byl... všimli jste si za celý film, že by j nějak ukázal, že jí má skutečně rád? Koneckonců, zachraňovat život jí mohl z jakéhokoli důvodu. Ale když mu Bella říkala, jak ho má ráda...on jí to neoplácel. A ne, určitě to nebylo tím, že je upír, protože ve Stmívání se na nějaké rozdíly v myšlení lidí a upírů kašle.

A hlavní důkaz- co to Edwardovo sledování Belly ve spánku? Ne, není to romantické. Vždyť on bez povolení vstoupil do jejího domu (moment- nemělo by to náhodou být u upírů nemožné?) a sledoval jí, jak spí. A co udělala Bella, když to zjistila? Já bych po něm ječela a pravděpodobně bych ho už nikdy nechtěla vidět. Bella pokrčila rameny a přešla to. A takto se mu vlastně podřizovala celý film.

Nevím, ale kdybych byla mladší, a považovala toto za ideál lásky, protože bych nic jiného neznala, tak bych asi neměla moc hezký život. Většina fanoušků si myslí, že tento vztah je krásný...ale upřímně, chtěli byste ho ve svém životě? Vždyť jejich láska není láskou vůbec.

Nelogičnosti

-Chytání srny na začátku filmu- a neměli by být upíři rychlejší než auto? Tak proč jim to trvalo tak dlouho?
- Práce s mikroskopem- tady očividně někdo neměl biologii. Mikroskopy mají zrcátka, do kterých se chytá světlo ,abyste něco viděli, takže by si ho těžko Bella a Edward mohli jen tak předávat, jako horký brambor. A podsvícený ho rozhodně neměli.
-Bellino dlouhé vedení- ale no tak! Jak by, sakra, někomu mohlo tak dlouho docházet, že je Edward upír? Upřímně, mě by to došlo už od prvního okamžiku, co bych ho potkala.
-Bellina bílá pleť- na začátku filmu se stará o kaktusy. Ty asi v polárních oblastech nerostou, že ne? A přitom má ještě bělejší pleť než upíři. Její spolužačky v nové škole se jí na to sice zeptají, ale dále se to neřeší.

Celková nudnost a předvídatelnost

Bella odjede za svým otcem do jiného města- potká Edwarda- zamilují se do sebe- zjistí, že je upír- setká se s ostatními Cullenovými- jde je sledovat, jak hrají baseball (další nelogičnost- ona to v takové rychlosti postřehne?)- setkává se se záporáky- záporáci jí chtějí zabít- ona jim skočí na laciný trik a nechá se nalákat do jejich sídla- Edward jí zachrání. To je celý děj, a nemusíte se na ten film dívat. Od začátku do konce jsem věděla, že přesně takto to bude, a to mi nikdo děj nepopsal.

Černobílost postav


Záporáci mají úžasný motiv- Bellina krev, která je samozřejmě chutnější než kterákoli jiná. Jejic myšlení mě dostává. Proč si prostě neřeknou- no, tak ta holka má upíry, kteří jí ochraňují, necháme jí být. Upřímně, vy byste se namáhali a dokonce s někým bojovali jen proto, abyste dostali o trochu lepší jídlo? Někteří z vás možná, ale jaká je pravděpodobnost, že se tři takové bytosti najdou a shodnou?

Dialogy

"Ahoj."
"Ahoj."
"Jak se máš?"
"Dobře."
"Já taky."
"Kam půjdeme?"
"Do parku."
"A co tam budeme dělat?"
"Nevím."
"Dobře."

Ne, tak hrozné dialogy ve Stmívání zase nejsou, ale je to na ten způsob. Za celý film zazněla asi dva souvětí, jinak mezi sebou pastavy komunikovaly jednoslabičně. Přiznám se, že po hodině filmu jsem z toho začínala být mírně zoufalá. Nemám nic proti jednoslabičným odpovědím, ale když se postava druhé zeptá na něco, na co by se dalo odpovědět alespoň třemi větami, proč je to srhnuto do jednoho stručného a mnohdy nepřesného slova?

Vleklost

Teprve ve třičtvrtině filmu se vydali si zahrát ten baseball. Ano, ten film je v podstatě o tom, jak se Bella přestěhuje do nového města a potká Edwarda.


A klaďasové jsou prostě kladní za všech okolnosti, a hlavně nesnesitelně dokonalí. Například mi řekněte, jakou chybu má Edward (tedy, já bych ty chyby našla, jako to, že manipuluje s Bellou, ale jakou chybu měl mít?)?

A nakonec jedna otázka- jak, sakra, může toto dílo být tak slavné? Nemluvím tady o tehcnické stránce, jak je kniha napsána a film natočen, ale poi příběhové stránce jsem četla lepší povídky i od dívek, kterým ještě nebylo ani deset. Stmívání je podle mě komerční slátanina.

Co si o tom myslíte vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Černobílá Kate Černobílá | Web | 12. července 2015 v 8:17 | Reagovat

Máš naprostou pravdu! Počkat, já jsem měla dodat ještě jednu nesrovnalost, jak jsme se včera domlouvaly, ale nějak jsem na to zapomněla.
Náhodou, mi se ten článek líbí! Jsou tam argumenty.

P.S.: Jen, jedna malá technická chybka- asi se ti vymazalo formátování oddělující chyby od toho, co se dalo snést...to samozřejmě každý pochopí, jen puntičkářskost zasahuje :)

2 Kate Černobílá Kate Černobílá | Web | 12. července 2015 v 8:18 | Reagovat

[1]: A ne, počkat, všimla jsem si toho. Je to tam. promiň. Chyba byla v mé pitomosti :)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 12. července 2015 v 14:29 | Reagovat

Já s tebou naprosto souhlasím. Celé Stmívání je prostě komereční slátanina, ale co si tak pamatuji, mám dojem, že se vážně z větší části inspirovali knihou, která je teda pitomost ještě větší.

A na tvou otázku, proč je to tak slavné? Protože upíři. A vlkodlaci. A protože existuje ještě pořád dost třináctiletých holek, které se té představy nemůžou nabažit. Představy, že potkají nějakého upíra a ten je odvede od stereotypu... a když jsem tak četla tvůj článek, řekla jsem si, jo, Padesát odstínů šedi je definitivně napsaná podle Stmívání.

Mně třeba Jacob (mluvím spíš o knižním) připadal hrozně jako spratek a navíc byl mladší než Bella (a Edward starší...) a nevím, moc jsem ho nemusela. Když se to tak vezme, Bella se měla sbalit, odjet někam daleko od obou a najít si někoho přiměřeného svému věku. :)

4 Callia Callia | Web | 25. července 2015 v 20:48 | Reagovat

Na Stmívání jsem psala takovou... nenazvala bych to recenzí, jako spíše názorem. :D Myslím si, že jsi to i četla a komentovala, takže můj názor znáš. Ale bylo skvělý přečíst si názor i někoho, kdo na to má úplně opačný pohled. I když je pravda, že v některých bodech s tebou souhlasím. (Ty filmy bych ke knihám ani pořádně nepřirovnávala, protože ty filmy se ani mě moc nelíbí) :D

5 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 26. července 2015 v 17:30 | Reagovat

[1]: Děkuji moc, opravdu.

[3]: Souhlasím, naprosto.

Ale proboha, co je na upírech tak fascinuje? Jistě, já mám také slabost pro záporáky, ale jaký je rozdíl mezi "klasickým" záporákem a upírem, kromě způsobu zabíjení. A vlkodlaci jsou na tom podobně.

Ten poslední odstavec je přesný :-)

[4]: Rozumím a omlouvám se ti. Já jsem říkala, že jsem opravdu viděla jen filmy, v tomto článku se opravdu o knihy nejedná, vím, že jsou asi lepší. Jinak, za názor moc děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama