Supernatural- 1. série

19. srpna 2015 v 7:00 | Karina |  Zbytečnosti
Nemám ve zvyku propadnout seriálovým fandomům, opravdu ne. A už vůbec ne hororům. Ale v tomto případě to byl nějaký instinkt. Když jsem poprvé četla o tomto v článku od Elizy (za což jí moc děkuji), prostě jsem nějakým způsobem věděla, že se na toto musím podívat. A stálo to za to. Aby bylo jasno, nejsem na tom nějak závislá, ale některé věci jsem prostě nikde jinde nenašla. Tento článek můžete brát jako recenzi na první sérii (kterouz jsem zatím jako jedinou viděla), ale varuji před množstvím spoilerů. A pokud to Kate nevadí, bude to místy psáno podobným stylem, jako dělá recenze ona.Anotace: V podstatě je to příběh o dvou bratrech, kteří hledají svého otce, který se ovšem neztratí za tak docela normálních okolností. Všichni tři jsou totiž lovci příšer, nadpřirozených příšer. Jeden z bratrů, Sam, sice s touto rodinnou prací přestal, protože chtěl klidný život (totiž, ten rodinný podnik nejenže loví příšery, on také ve velkém vyrábí falešné průkazy totožnosti a tak podobně) na vysoké škole. Když Dean Samovi zavolá s prosbou o pomoc, nejprve o odmítne. Když vak přijdou na to, že jejich otec zmizel kvůli smrti jejich matky, o svém rozhodnutí pochybuje. Ovšem, až jedna událost ho přesvědčí o tom, aby se na nebezpečnou cestu plnou naštvaných přízraků i nepřízraků vydal také...

Co se týče Sama, nějak jsem si ho oblíbila. Především proto, že i když má spoustu chyb, a toto je vlastně jeho další- nesnáší poslouchat rozkazy. To je i to, co ho přivedlo na vysokou školu. V tom seriálu je to ale krásně vykresleno, protože on vlastně mluví o svobodě a o tom, že ho nebaví přiběhnout na zapískání. A navíc, Sam je svým způsobem introvert, stejně jako já. A je úžasně paranoidní.

V prvním dílech jsem si to nemyslela, ale nakonec nejšpíš přece jen mám z obou bratrů raději Deana. Sice je arogantní, sarkastický a holky střídá jako ponožky, a je až nechutně oddaný svému otci (alespoň na začátku), ale přesto je svým způsobem sympatický. Zaujaly mě například jeho ochranářské sklony vůči Samovi. Jistě, je to jeho mladší bráška, ale ne každý by pro své sourozence udělal tolik. Navíc, je to jen taková maličkost, ale má úžasný hudební vkus (vysvětlím za chvíli).

Zkrátka, tito dva mají dokonale propracovanou psychiku. Připadají vám jako skuteční lidé, ne jako seriálové postavy. Navíc, zaujalo mě to už proto, že mi hrozně připomínají Neanela a Tainera z mé povídky Oko bouře. Hlavně těmi sentimentálními rozhovory a postoji k dívkám. Přísahám, že jsem ty dva vymyslela později, než jsem se vůbec dozvěděla o existenci tohoto seriálu, ale je to důvod, proč jsem překousla i některé scény, které se mi ne moc líbily. Prostě miluji takovéto typy postav.

Co se týče ostatních postav, zase tak propracované nejsou, ale nedá se říct, že jsou ploché. Například mě zaujal John, jejich otec. Myslela jsem si, že je prostě vytvořen jako cíl dvou hlavních hrdinů, ne jako postava, ale není tomu tak. Má své černé i bílé stránky. Ta temná je, že stále předpokládá, že ho Dean a Sam budou bezpodmínečně poslouchat. A když mu to se Samem nevyjde, manipuluje s Deanem. Ale na druhou stranu, přišel mi hrozně obětavý, silný (i psychicky) a moudrý. Ale otce jako jeho bych nechtěla. Už jen to, že do toho lovu příšer zatáhl své děti, je docela na pováženou. A také je mi záhadou, proč toho nebyla součástí i Mary (myslím, že se jmenovala Mary. Prostě jeho manželka).

Největším překvapením ale byla Meg. Když se v příběhu objevila poprvé, oblíbila jsem si jí. Uprchlice z domova, která prostě chtěla svobodu. Tedy, alespoň tak to vysvětlila Samovi. Vzhledem k tomu, co se stalo poté, nevím, co jí můžu věřit. Později jsem si myslela, že všechno to, proč jsem jí měla ráda, jen předstírala. Opravdu jsem si myslela, že to všechno udělala ze své vůle. Ale nejvíce mě udivil ten díl, kde, tedy alespoň v první sérii, vystupovala naposledy. Tušila jsem, že se něco takového stane, ale představovala jsem si to všemi možnými způsoby, jen ne takto. Prostě tomu nic nenasvědčovalo.

O jiných postavách se ani moc nedá mluvit, protože vystupovali (hm, spíše vystupovalY) jen chvíli, ale na koho jsem měla opravdu alergii, to byla Jesicca. Nechápu, proč si Sam vybral zrovna jí. Možná ho uklidňovalo, že je normální, ale na můj vkus byla ormální až moc. Prostě typický archeotyp slepičky. Ještě, že tam nevystupovala moc dlouho.

Co se týče příběhu jako takového, ano, stále si stojím za tím, že nemám ráda horory. Alespoň většinu. Pokud se podíváte na první díly, opravdu tak té hororovosti je dost. Přiznám se, že u jednoho dílu jsem dokonce musela jednu scénu přeskočit, konkrétně když se jedna z příšer svlékala z kůže, protože to mi přišlo vážně nechutné, a ta scéna byla až moc dlouhá. Ale co oceňuji, je, že v tomto seriálu nebylo moc laciných lekacích scén. A když už, většinou jste opravdu nepoznali předem, že se právě má objevit nějaká příšera. Pokud jste to poznali, ve většině scén vás to ani vylekat nemělo. To byla vlastně výsada celého seriálu. Narozdíl od většiny hororů opravdu byl alespoň z poloviny nepředvídatelný. Vždy, když už jste si mysleli, že to dopadne tak a tak, dopadlo to přesně naopak. To platí hlavně o samotném konci, který mě mimochodem příšerně naštval. Kdybych totiž nevěděla, že existují i další série, myslela bych si, že všichni zemřeli. A to po tom všem tak neuvěřitelně hloupým způsobem, až mi je z toho do pláče. Co jsem tím ale chtěla říct, je, že tento seriál je v podstatě horor, ale kvalitní, a navíc to místy spíše připomíná rodinný román.

Když mluvíme o mírné nechutnosti, jedné věci při natáčení tohoto seriálu měli opravdu hodně- kečupu. Krev tam totiž teče prakticky pořád. Jsem asi zvrácená, ale nevadí mi to. Naopak, mám k zakrváceným scénám zvláštní vztah. Je jedno, jak vás ona postava předtím naštvala, ale když jí vidíme krvácet (nebo plakat, těchto scén tam také nebylo málo), svírá se vám srdce a znovu jí začnete milovat. Alespoň tak to mám já. A nejkrásnější pocit je, když krvácí někdo nebo něco, co si to opravdu zaslouží.

Mimochodem, tady byla jedna z mála nesrovnalostí, které jsem si v tomto příběhu všimla- jak mohou upíři krvácet? (Ano, v jedné epizodě se objevili upíři, ale správně hororoví( a trošinku pitomí) jak mají být) Proč by pak museli přijímat lidskou krev? A pokud to dělají jen proto, že jim chutná, což je u těchto docela možné, měli by to v tom seriálu vysvětlit.

A teď z jiného soudku. Kromě scén, které měly být vtipné, mě v celé této sérii rozesmívala jedna věc. Nevím, jestli to počítat za chybu, nebo spíše ne, ale Samovi a Deanovi všechno až moc snadno procházelo. Nešlo jen o falešné identity a to, že když už je policie dostala, těžko jim mohli říct, že to udělal nějaký přízrak, a oni se z toho vždy nějak záhadně dostali, ale spíše o to, že jim obyvatelé všem měst až naivně všechno věřili, někteří to dokonce i, jak se říká, žrali i s navijákem.

Je ale jedna věc, kterou si mě tento seriál naprosto získal- milá hudba v pozadí. U strašeidelných scén hráli prostě děsivou, ale dobře znějící muziku, a u jiných krásně rockovou. Někdy to bylo až docela vtipné, jak se k tomu ta skladba hodila či nehodila. Třeba v jednom díle byla scéna, kdy Dean a Sam jeli autem, v podstatě přímo do jámy lvové, a u toho hrálo Highway to hell od AC/DC (Už ten název- Silnice do Pekla). Měla jsem až chuť se smát, jak to ta skladba dokonale vystihla. Dobré byly také některé scény, kde se o hudbě mluvilo.

Sam se prohraboval Deanovou krabicí kazet. Nakonec se na něj s nechápavým výrazem obrátil, a zeptal se, proč to v tom autě ještě má. Když se Dean dožadoval vysvětlení, proč se ptá, odvětil, že kazety už dneska nikdo neposlouchá, a začal číst názvy kapel jako Metallica. Nakonec prohlásil, že ještě k tomu dneska nikdo neposlouchá třicet let staré hity. Normální člověk by to vzdal, a zapnul rádio. Ale Deanova odpověď? Něco ve smyslu, že hudbu vybírá řidič, a že je to jeho auto.

Něco také scéna v letadle. Totiž, tady trochu musím uvést kontex. Představte si to- musíte letět letadlem, přestože se létat bojíte. To by bylo docela běžné, ale vy ještě k tomu tam sedíte s tím, že to letadlo se má zřítit, protože to váš bratr viděl v bohužel dost přesné a pravděpodobné vizi. Co by udělal normální člověk? Buďto by se z toho rovnou nervově zhroutil, nebo by třeba vyhlédaval pomoc u letušek. A Dean? No, přesně vám sem přepíši jeho rozhovor se Samem.
Sam: Ty si broukáš....Metallicu?
Dean: No a? Uklidňuje mě to.
Ono je to nejspíš vtipné jen v celém podání příběhu, ale stejně jsem se u toho dost smála.

A nějaká nehudební legrační scéna? Třeba tato:
Sam: Ale ty nesnášíš děti.
Dean: Miluju děti!
Sam: Jo? A kolik jich znáš?
Závěr byl ten, že napočítali krásnou nulu.


Samozřejmě, že to nebyly jediné vtipné scény, ale jediné, které jdou docela pochopit bez celého příběhu, nebo které jsem si zapamatovala. A co oceňuji, je, že zde nebyly téměř žádné hloupé nebo nechutné vtipy. Chápu, že lidi beze smyslu pro sarkastický humor to moc nezaujme, ale já sarkasmus prostě zbožňuji.

Jistě, tento seriál je asi určen spíše lidem v mém věku, proto tam je znát i to, že se to někdy prostě pokoušelo zaujmout klasický prototyp teenagera, ale je to dílo, na které se můžete dívat dvěma způsoby. Buďto prostě jako na něco hororového, a u scén, které takové nejsou, vypínat, nebo právě naopak. Nevím proč, ale já jsem spíše vypínala u těch hororových scén (myslím vyloženě hororových), a u těch emocionálnějších jsem měla uši i oči na stopkách. Zvláště jsem si vytvořila vztah ke scénám, kdy jedna postava váhá, jestli zabije tu druhou, protože skoro vždy udělala přesný opak, než jsem čekala.

Popravdě ale musím říct, že kvalita postupně stoupá. První díl mě zaujal jen trochu, ale ty poslední mě naprosto pohltily.

Teď vás možná přirozeně napadne, na jakém programu to běží, v kolik hodin, a tak podobně. Na žádném. Alespoň myslím. Můžete se na to ale dívat online, nicméně pokud se nedíváte ráno (což ještě není záruka), hrozně se vám to seká. Já to tedy stahuji klasicky z ulozto.cz. Zkoušela jsem i jiné servery, ale to mi nešlo spustit. I bez registrace to většinou trvá kolem půlhodinky na jeden díl. Nevýhoda je, že si nemůžete stahovat více než jeden díl najednou, pokud se neregistujete, ale dá se to překousnout.

Co se týče překladu (dívala jsem se na to anglicky s českými titulky. Dabing je sice lepší- první díl jsem viděla s ním- ale řekla jsem si, že na originálu si alespoň procvičím angličtinu. Ano. Víte, kolika způsoby umím říct "Sakra?")...no... čím větší je kvalita seriálu jako takového, tím se snižuje kvalita překladu. Někdy bylo opravdu potřeba umět anglicky, ať už kvůli nesmyslně přeloženým větám, opožděnému časování, nebo tomu, že někdy překladatelé něco přeložit zapomněli (a většinou jako ke vzteku nějakou klíčovou větu). Také se občas stávalo, že prostě použili hrozně nevhodný překlad nějakého slovíčka. Ano, "damned" sice znamená i "proklatý", ale postava, jejíž nejoblíbenější slovní spojení je "son of a bitch" (bastard, sluště řečeno. Mimochodem, to je označení snad pro všechny příšery a policisty, co se v příběhu vyskytnou), to asi těžko použije, nemyslíte? Slovíčka jako "zatracený", nebo možná dokonce (omlouvám se, já překládám, jinak sprostě nepíši) "zasraný", pro překladatele a korektora očividně neexistují. Ale toho, co jsem napsala, se bát nemusíte, ten seriál opravdu není vulgární, jen používá neslušné výrazy. Ale málokterý náctiletý blázen by při lovu příšer mluvil jako slovník, nemyslíte? Ale stává se to jen občas, a většinou je ten překlad docela ucházející. A také zde zůstává možnost dívat se na to s českým dabingem.

Tento seriál byl tedy hodnotila 9,5 body z 10. Ano, má to i své mouchy, ale jde vidět, že je to dobře promyšlené, a nějakým způsobem si vás to získá. Za sebe tedy mohu jen doporučit, a budu moc ráda za vaše reakce. Nakonec přispěji nějakými obrázky...

Vlevo Dean, vpravo Sam:

John

Meg

Jessica

Mary

Jak se vám tento pokus o recenzi líbil? Chcete, abych napsala i o dalších sériích, až se na ně tedy podívám?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Camilla Camilla | Web | 19. srpna 2015 v 7:16 | Reagovat

Pěkná recenze, jde vidět, že sis s ní dala opravdu práci :)
Na seriály moc nekoukám, ale vždy je dobré dozvědět se něco nového :)
Určitě zase nějakou napiš :)
Těším se jako vždy na další článek! :)

2 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 9:23 | Reagovat

Moc krásná recenze! Na to, že recenze obvykle moc nečtu mě tahle opravdu pohltila. Zkoušela jsem taky jednu napsat (ale na knihu.) Ale ta opravdu nebyla tak dobrá. Opravdu je to moc povedené! :)

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 9:44 | Reagovat

[1]: Děkuji moc. Popravdě, moc práce to nedalo, psala jsem to od srdce.
A něco ti prozradím- toto je můj první seriál, na který se dívám dobrovolně :-)
A moc děkuji. Jsem nesmírně ráda, že se ti můj blog líbí.

[2]: Děkuji moc, opravdu. Jsi hrozně milá...

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 12:17 | Reagovat

Plánuju, že se na ten seriál podívám... už dlouho... ale pořád se k tomu nemůžu nějak dostat :D Tak o nich raději čtu :)

5 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 20. srpna 2015 v 7:49 | Reagovat

[4]: Děkuji za komentář. Z toho si nic nedělej, já se na některé seriály chystám podívat třeba i rok :-)

6 Lizzie Oliver Lizzie Oliver | Web | 20. srpna 2015 v 21:35 | Reagovat

Super recenze :)

7 Kate Černobílá Kate Černobílá | Web | 20. srpna 2015 v 22:47 | Reagovat

Už se opravdu těším, až se na ten seriál podívám! Podle tvé recenze to vypadá skvěle!
Mimochodem, ta recenze je úžasná, je tam popsáno všechno, co má v recenzích být, a je vidět, že jsi to psala od srdce. Doufám, že jsi s recenzemi ještě neskončila!

8 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 21. srpna 2015 v 9:15 | Reagovat

[6]: Děkuji...

[7]: Děkuji. No, na knižní recenze se nějak nechystám, ale určitě jich bude ještě pět, na ostatní série tohoto seriálu...

9 Thadreth Thadreth | E-mail | Web | 24. srpna 2015 v 17:06 | Reagovat

Jo, tak první řadu Supernatural si skoro vůbec nepamatuju, už je to pár let co jsem ji viděl. Vím, že jsem nedávno teprve dokoukal tu třetí a ne že by mě seriál nebavil, spíš na jeho sledování nemám moc času. Pamatuju si jen některé Deanovy legendární hlášky a skvělou hudbu. Finále mi několikrát vyrazilo dech, jedno z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Zajímavá recenze. Až z ní mám chuť se na nějaké díly znovu podívat :)

10 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 30. srpna 2015 v 17:26 | Reagovat

[9]: Děkuji za krásný komentář...

11 Terka Terka | E-mail | Web | 31. srpna 2015 v 0:11 | Reagovat

Plánuji se na ten seriál podívat, jen nevím kdy... každopádně to téma lovců duchů, či příšer, zní zajímavě. :) Jen mě odrazuje počet sérií a to, že bych stahováním strávila minimálně měsíc...  ale někdy na to mrknu. :) Jenom teď stahuji třetí sérii britského Sherlocka, s dabingem, říkala jsem si, že by to mohlo být dobré, no, a taky že bylo. :) Navíc jsem se u prvního dílu skvěle zasmála, takže doporučuji. :)

P. S. Ani když je člověk na uloz.to registrovaný, nemá neomezené stahování - ještě to totiž chce doplnit kredity, které stojí peníze...

12 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 31. srpna 2015 v 7:43 | Reagovat

[11]: To stahování není zase tak zdlouhavé, když to stahuješ po dílech a mezitím se na to díváš, jestli mi rozumíš. Na Sherlocka jsem se zase plánovala někdy podívat já, ale mám tolik doporučení na seriály, že to bude za hodně dlouho.
Fuj. Chápu, že je to pořád levnější, než si to třeba kupovat, ale i tak je to hrozné...

13 Eliza Eliza | Web | 6. září 2015 v 15:15 | Reagovat

ANOOOO! Strhla jsem někoho na temnou stranu xD Nemáš vůbec zač. Nakonec mě budeš proklínat xD
Já jsem měla nejdřív radši Sama, pak Deana, jssem z toho už totálně zmatená xD Sam mi přijde hrozně sám...A ve spoustě ohledů se s ním dokážu ztotožnit. Jenže to samé s Deanem. Hergot práce...xD
V první sérii jsem fakt taky nedokázala pochopit, proč si vybral Jessicu. Jako...Ne, prostě ne. Ale zase beru to, že byl pryč z domova, byl sám a tak chtěl někoho k sobě. Jestli byla podle něj Jess ta pravá, nebo spíš ta nejbližší možná volba...Who knows.
Tvoje recenze byla naprostá bomba a já fakt doufám, že je uděláš i na další série, protože ono dost věcí i z té první mě osobně začalo dávat větší smysl, když jsem v seriálu pokračovala. Zapadá to do sebe. ;)
Snad se ti to i nadále bude líbit! :)

14 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. září 2015 v 15:17 | Reagovat

[13]: Tím jsem si vědoma, ale stejně děkuji :-)
Přesně tak. A vsadím se, že za chvíli se to zase obrátí, a bude to Sam. A je pravda, že je hrozně sám, ale to později vlastně i Dean.
Také jsem si říkal, že si jí možná vybral jen proto, aby nebyl sám.
A nesmírně ti děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama