Does anyone know?

22. října 2015 v 7:00 | Karin |  Hudební projekt
Toto je opět další z mých hudebních článků, opět se jedná o píseň od Scorpions (člvoěk by řekl, že mi již musely dojít, ale opak je pravdou). Nazývá se Does anyone know, z alba Pure Intinct, a pojednává o zmatku v tomto světě a o tom, jak zde nic není opravdové. Znám jí již hodně dlouho, ale vždy mám období, kdy jsi jí oblíbím extrémně. Jen předem říkám, že budu hodně odkazovat i na jiné písně, protože je v nich někdy řečen prav opak. Nejprve sem dám text, který, troufám si říct, je na této skladbě úplně to nejdůležitější.:


Is this world out of control
Say what is right what is wrong
Do I know this world at all
I think I do but then I don´t
I´m confused by what I see
I try to understand
But it makes no sense at all
I´m confused by what I feel
I thought that our love
Was something that is real

Does anyone know
The truth we´re looking for
Can´t find it anymore
Does anyone know
How to make me feel
For something that is real

So many things that I recall
When we were young just flying high
Can we turn our fate at all
I wish we could say don´t you cry
I´m confused by what I hear
Girl it seems to me
We´re losing after all
I´m confused by what I feel
I thought that our love
Was something that is real

Does anyone know
The truth we´re looking for
Can´t find it anymore
Does anyone know
How to make me feel
For something that is real

Another day has just begun
Life goes on there´s no return
How can I trust anyone
When honesty is such a dirty word

Does anyone know
The truth we´re looking for
Can´t find it anymore
Does anyone know
How to make me feel
For something that is real

Does anyone know
The truth we´re looking for
Can´t find it anymore
Does anyone know
How to make me feel
For something that is real

Překlad:

Je tento svět mimo kontrolu?
Pověz, co je správné, a co špatné?
Znám vůbec tento svět?
Myslel jsem si, že ano, ale poté, že ne.
Jsem zmatený z toho, co vidím,
pokouším se to pochopit,
ale vůbec mi to nedává smysl.
Myslel jsem si, že naše láska
byla něčím skutečným.

Zná někdo
pravdu, kterou hledáme,
již jí nemůžeme nalézt,
ví někdo,
jak se cítím,
pro něco, co je opravdové?

Vybavuji si tak mnoho věcí,
když jsme byli mladí, prostě letící výše,
můžeme vůbec obrátit svůj osud?
Přeji si, abychom mohli říct, ať nepláčeš.
Jsem zmatený z toho, co slyším,
Dívko, zdá se mi,
že po tom všem ztrácíme.
Jsem zmatený z toho, co cítím,
myslel jsem si, že naše láska
je něco opravdového.

Zná někdo
pravdu, kterou hledáme,
již jí nemůžeme nalézt,
ví někdo,
jak se cítím,
pro něco, co je opravdové?

Další den začíná,
život odchází a není návratu,
jak mohu někomu věřit,
když upřímnost je další ušpiněné slovo?

Zná někdo
pravdu, kterou hledáme,
již jí nemůžeme nalézt,
ví někdo,
jak se cítím,
pro něco, co je opravdové?

Zná někdo
pravdu, kterou hledáme,
již jí nemůžeme nalézt,
ví někdo,
jak se cítím,
pro něco, co je opravdové?

Nevím proč, ale připadá mi to, jako by všechno, co je zde popisováno, vycházelo z mého srdce. A navíc, Scorpions mají hodně písní, které pojednávají o podobném tématu. Ale je to vždy podáno tvrdě a nelítostně, což je sice úžasné, ale někdy je těžké tomu čelit. Oproti tomu, tato skladba sice říká stoprocentní pravdu, ale hrozně citlivě. Je to píseň o zraněných, zoufalých, zmatených a především naštvaných pocitech, ale přesto je taková milá. Nyní přejdeme na rozebírání jednotlivých textových částí. Doufám, že bude jasné, o které části mluvím, když to rozdělím na tři sloky a rofrén.

1. sloka- První čtyři verše jsou jen čisté zmatení. Myslím, že to tak nějak pojednává o životě v tomto ohledu každého z nás. Nemyslím si, že se zde najde člověk, který by si myslel, že je dnešní svět v pořádku, a pokud ano, po této písni již ne. Kdysi jsme jistě chtěli věřit, že ano. Později jsme si ale začínali uvědomovat, že ho nic doopravdy nekontroluje. Poté se začali ptát, co je v něm ještě v pořádku. Nakonec jsme začali váhat, jestli vůbec něco. A většina z nás nakonec usoudila, že ne. Alespoň já jsem to tak měla.

Další část je o ztrácení iluzí, hlavně o ztrácení lásky. Myslím si, že ty verše o lásce mají hovořit o tom, že naděje není poslední dobrá věc, která zůstává. Je to právě láska. Bez ní by nebyl mír, protože bycho nemilovali lidi. Bez ní by všichni jen umírali, a nikdo se nerodil. Jenomže tato skladba je podle mě vlastně předzvěst toho, že jestli budeme pokračovat v tom, co děláme, jednoho dne jí opravdu ztratíme.

Refrén: Jak jste s jistě všimli, tuto část jsem použila jako stěžejní pro svůj blog. Není to jen proto, že se mi líbí, to bych sem mohla dát cokoli. Měla jsem zde vyvěšených hodně věcí, od Under the same sun po Living for tomorrow, ale toto zde nejspíš zůstane ještě hodně dlouho. Není to totiž konstatování pravdy, se kterou můžete souhlasit, nebo ne. Jsou to otázky, na které neexistuje správná odpověď, protože si je každý člověk zodpoví jinak.

Co si myslíte vy? Zná někdo pravdu, kterou hledáme? Já si myslím, že určitě, jinak by jí lidé nemohli obrátit v lež. Jenomže ti lidé nemilují. A možná dokonce uvěřili také té lži. Jak říká další verš, my jí již nemůžeme nalézt. Další verše, bych řekla, že jsou o tom, že dnešní svět neuznává pravé hodnoty. Nejen onu lásku, ale třeba i mír. Lidé se vysmívají jiným lidem, že v to věří. Ale když nebude věřit nikdo, kam dojdeme? A jak může ten člověk, který nevěří, vědět, že to cítíme přesně tak, jak si o on myslí?

2. sloka: První dva verše podle mě vyjadřují, že jistě byly časy, kdy svět k tomuto nespěl. Když se díváte do historie, je těžké tomu uvěřit, ale myslím si, že jednou to jistě bylo. Další verš se ptá, jestli můžeme obrátit osud. V této věci- nikdo neví, jestli již není příliš pozdě, a neexistuje jednoznačný názor. Lidstvo by se totiž muselo napravit, ale myslíte si, že to dokáže? Já se snažím věřit, ale je to těžké. Pokud mohu odkázat na jinou píseň od Scorpions, Living for tomorrow, je tam verš "Protože láska vždy najde cestu, můj příteli, jakkoli to potrvá." Ale otázkou je, jestli na to zbude čas. Nemyslím tím nějaký konec světa, ale spíše to, jestli lidtvo za pár let nebude ještě horší.

Při dalším verši se mi vždy zastaví dech. Přeji si, abychom mohli říct, ať nepláčeš. Jistě, říká, že chce, aby nemusela plakat pro to, jak je svět špatný. Ale já tento verš vlastně beru jako naději. Dokud proléváme slzy, ještě není pozdě. Sami Scorpions totiž v Hour I zpívají: Nemá smysl plakat, protože vesmír není spravedlivý. Já se bojím, že jednou se skutečně dostaneme do reality Hour I. Koneckonců, o pár veršů později se v Does anyone know zpívá, že ztrácíme. Buďto ztratíme vše, nebo se napravíme. Jak říkám. Další jejich píseň, Under the same sun, obsahuje jeden naprosto geniální verš: Ale v mém srdci se nic nezměnilo. Jestli je tam stále láska, pak se napravit můžeme. Stačí jí jen najít.

3. sloka: To není moc nadějná sloka. První dva verše pravděpodobně vyprávějí o tom, že každý den ocházejí životy, a jestli něco neuděláme, budou ocházet i nadále. Ale spíše mě zarážejí dva poslední verše. Ten vyprávěč se již neptá. On ztratil naději. Ale má pravdu. Jak by mohl někomu věřit, když lidé nenávidí upřímnost? Je to vlastně jeden z těch veršů, o kterých jsem mluvila, že je typický pro jiné skladby- tvrdě vysvětluje skutečnost. Já se upřímná snažím být, částečně proto, že jem si uvědomila pravdivost tohoto verše. Ale lidé vás poté odsuzují.

Když necháme poselství a text stranou, mohli bychom se zmínit o melodii. Rozhodně to není něco, co by vás zcela pohltilo, jak říkám, tato skladba má především silný text, ale je hodně propracovaná a dobře se poslouchá. Navíc tam jsou skvělé ty ozvěny u důležitých slov nebo slovních spojení, protože si je lépe uvědomíte.

Co se týče Klausova hlasu, používá ten tón, který se mi u něj líbí snad nejvíce. Ale nejkrásnější je ta intonace. On celou tu skladbu zpívá jako by nechápavě, možná až trochu vysíleně, bolestně. Mimo refrén, tam mí spíše zní, jako by volal o pomoc. Nevím, jsem si docela jistá, že to takto slyším jen já, ale toto je názorový článek, takže si snad mohu dovolit vyjádřit, jak to slyším. Ale není to moc výrazné, musíte se na tu intonaci soustředit.

Zkrátka o dobře, skrz tuto píseň si uvědomíte spoustu věcí, a i kdybyste třeba neposlouchali ten text, nebo mu nerozumněli, stejně je to umělecký požitek, protože se to opravdu úžasně poslouchá. Tedy, pokud máte rádi pomalejší melodie. Připadá mi, že se ze začátku je hlavně kladen důraz na hlas, a ke konci na hudební nástroje, což je rozhodně zajímavé.

A nezbývá mi, než se zeptat- co si o této písni myslíte vy? Jaké v ní vidíte poselství? Znáte nějakou podobnou?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 22. října 2015 v 14:25 | Reagovat

Moc se mi ta píseň líbí,je taková symfonická a ..nevím jak bych to popsala.Také se mi líbí jak si jí celou popsala.Těším se na další tvůj hudební článek

2 Reveriedreams Reveriedreams | E-mail | Web | 22. října 2015 v 18:33 | Reagovat

[1]: Děkuji, opravdu jsem nečekala, že se zrovna tobě bude líbit. Hrozně mě to těší. Další hudební článek bude na začátku listopadu.

3 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 23. října 2015 v 13:37 | Reagovat

[2]: Už se těším!Víš já hedbu nemám ráda,ale jen když mi ji někdo pouští do uší.Když si jí takhle čtu a zkouším si ji v hlavě odspívat tak jí mám ráda:-)

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. října 2015 v 14:15 | Reagovat

[3]: Ale to zrovna u této skladby o hodně přicházíš :-) Zrovna u Scorpions je to tak, že se více lidí rozplývá spíše nad hlasem zpěváka, než nad texty. Ale i tak děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama