Za mezemi vlastního stylu

18. října 2015 v 7:00 | Karina |  Zbytečnosti
Předem varuji, že tento článek nemá být nějak urážlivý, chci se jen pozastavit nad jednou věcí, o které jsem začala přemýšlet po debatě pod tímto článkem od blogerky Elis. Chystám se také vydat článek, kde popisuji, které spisovatelské rady jsou podle mě nelogické, ale chtěla bych se zeptat, jestli si o tom, co popíši, myslíte, že je to chyba, nebo způsob vlastního spisovatelského stylu. A také ještě na jednu věc, kterou označím modře. Snad Elis nebude vadit, když sem dám vystřižené kousky z našich komentářů, ale říkám si, že co jednou dala na internet, s tím je ochotna nést následky:


Já: ...Samo o sobě se to čte skvěle, ale text je příšerně členěn. Dělala bych kratší odstavce, a také, je jedno, že tam nemáš zase tolik přímé řeči, přesto bych psala každou na jiný řádek. Dost mě to totiž při čtení mátlo...

Elis: Tohle jsem už s tebou řešila v loni, nemíním na svém způsobů psaní nic měnit, nezlob se, ale podle tvých názorů se rozhodně nemíním řídit... mě také nesedí tvůj styl psaní, ale nemám ve zvyku kritizovat druhé, co tě sleduji na jiných blogách, ráda poučuješ a co se nelíbí tobě jako by bylo automaticky špatné, nech každého ať si píše jak chce a jak mu to vyhovuje... kolik je spisovatelů, tolik je rozdílných způsobů psaní a jen čtenář rozhodne jestli se mu to líbí nebo ne...

Já: Promiň, ale teď jsi mě vlastně prohlásila za chytrolínku. Podívej, to s těmi odstavci je možná můj názor, ale že se každá přímá řeč píše na nový řádek, to je platné pravidlo, a vůbec při něm o styl psaní nejde. A minulý rok jsem ti to psala, protože si za tím stojím...

Elis: Už před rokem jsem ti vysvětlila, co a jak, že píšu jinak a můj styl psaní není dialogový, klidně si za svým názorem stůj, ale nevnucuj svůj názor mně a přijmi způsob jakým píši, mě to tak vyhovuje (...)
... nebo na rozdíl od tebe si nesmím dovolit nesouhlasit s tvým názorem... o tom je snad diskuze a jestli to považuješ za "obouvání do tebe", tak to vypadá, že spíš tobě vadí, jiný názor a nejsi o něm schopna diskutovat a když s tebou někdo nesouhlasí, hned se urazíš, to mluví za vše...

: ... psaní správné přímé řeči opravdu není o stylu psaní. To bys mohla říct třeba u té délky odstavců, i když i tam je to na hraně, ale správné psaní přímé řeči je něco, co se učíš i na základní škole. Víš, ono nejde o mé preference a tak podobně, ale o to, že se správnou přímou řečí se to dobře čte...

Elis: ...začínala jsem před lety psát úplně jinak, takové to školské psaní, dodržujíc všechny pravidla ČJ atd., a nenaplňovalo mě to, nemá to šmrnc, je to nudné a zdlouhavé čtení a ztrácí se v něm údernost děje a proto jsem hledala jiný a osobitý styl a časem jsem se dopracovala k tomuto, vyhovuje mně a líbí se i čtenářům, má to spád a přečte se i dlouhý příběh na jeden zátah a to je pro mě nejdůležitější... prostě píši jinak, tak jak to cítím atd., je mně upřímně řečeno jedno, co si o tom kdo myslí a nevidím důvod, proč to stále s tebou řešit, je to ztráta času, já své psaní měnit nebudu...

Na tento komentář jsem již nic neodpověděla, protože Elis má v jedné věci pravdu - je to ztráta času, a nejspíš bychom nic nedořešily. Nejprve bych chtěla vyřešit to méně složité:

Vážně v komentářích poučuji? Prosím, odpovězte mi upřímně, protože to tak rozhodně nemyslím, jsem jen upřímná. A to, že se to nelíbí mě, není špatně, je to špatně pro mě. Také se mi nějak nezdá, že by mi vadil jiný názor, vždyť já jsem milovnice diskuzí! A ano, urazila jsem se, ale to proto, že mi připadá, že spíše Elis není schopna akceptovat můj názor, než já její. Ale možná to někdy tak nevypadá, takže jsem se chtěla zeptat, jestli si to myslíte také, a zároveň se vám omluvit, protože to opravdu nedělám schválně.

Ale nyní k hlavnímu tématu článku - začneme od začátku. Nevyhovuje jí můj styl psaní přímých řečí. Jelikož já ale píši přímé řeči správně (nastudovala jsem si to), Elis se vlastně stylově nelíbí žádná kniha, protože tam je to úplně stejně. A ještě jsem kromě ní a hodně nezkušených písálků neviděla nikoho, opravdu nikoho, kdo by nepsal každou přímou řeč na jiný řádek. A navíc, Elis mi nikdy v komentářích neřekla, že jí můj styl nevyhovuje.

Její styl není dialogový... znamená to, že může psát dialogy špatně? A kde je ta hranice nedialogového a dialogového typu? Osobně si myslím, že i kdyby v povídce byl třeba jen jeden dialog, měl by se psát správně.

Poté zmínila, že jí nebaví dodržovat pravidla - ale to by mohl říct každý, kdo třeba píše špatně měkké a tvrdé "i". Taková ta základní pravidla nebyla vytvořena pro srandu králíkům, mnozí na tom pracovali, aby se literatura stala dobře čitelnou a pravopis jednotný. Víte, já nejsem typ, který by obvykle dodržoval pravidla, ale nedělám to kvůli odporu k pravidlům, ale proto, že mi připadají nesmyslná. Ale toto nesmyslné není. A navíc, když máte snad dvacetiřádkové odstavce, neztratí se údernost děje právě že?

A jak psala, že se to čtenářům líbí...no, to právě nechápu. Ne to, že se jim to líbí, pochopitelně, ale že jí nikdo nenapsal, že špatně používá přímou řeč. Nikdo, a to má u kapitoly kolem šedesátky komentářů. Že by přece jen měla pravdu a bylo to o jejím stylu psaní? Silně o tom pochybuji, ale možná ví něco, co já ne.

Na konec sem dám přímo úryvek z její povídky, abyste si udělali obrázek o tom, o čem mluvím, a rozhodli se, jestli se vám to čte dobře, nebo špatně. Já osobně jsem si zrovna toto musela přečíst třikrát, abych to pochopila. Zámerně sem vkládám celý průměrný odstavec, abych ukázala i to, jak jsou dlouhé:

Ale mám zlé tušení a nakonec mě to nedá, začnu vyzvídat, "Borisi, co to bylo za lidi?", chvíli mlčí, asi přemýšlí, jak mě to má vysvětlit, "Jsou to místní povaleči, ale byl tam jeden, se kterým mám už dlouho nevyrovnané účty.", prohodí jako by o nic nešlo. Znovu si ho prohlédnu, na jeho čele i nad horním rtem vidím krůpěje potu, položím mu ruku na stehno, nakloním se k němu, "Jsi v pořádku?", zeptám se opatrně a nahlížím do jeho tváře, neodpoví a za kruhovým objezdem zajede do tiché ulice a zastaví. Motor nechá běžet a natočí se ke mně, "Nelekni se!" varuje mě, ale tím mě ještě více vyděsí, "Emily, nejsem v pořádku, bylo jich hodně a jeden grázl mě pobodal nožem.", snaží se mluvit klidně, ale i tak jsem k smrti vylekaná. "Musíme okamžitě do nemocnice!", zakřičím a poděšeně se na něj dívám, "Jeď, na co čekáš!", vůbec nechápu, proč tady dál stojí, jde přece o čas, o minuty a možná i o život, konečně promluví, "Nemůžu do nemocnice, vyšetřovala by to policie, byly by z toho problémy.", vysvětluje neochotně. "A co chceš dělat, takové zranění chce doktora!", zeptám se a netuším, jak to hodlá řešit, jsem z toho tak vyřízená, že mně to vůbec nemyslí, "A co ten tvůj doktor, ten by to přece zvládl.", nadhodí jakoby nic, s údivem se na něj zadívám, poškodil doktorovi auto a teď chce, aby ho ošetřil, nevím, jestli s tím doktor bude souhlasit. "Zavezu tě k nemocnici a zjistíš tam jeho adresu, ale rychle, je mně nějak divně.", postěžuje si Boris, "To není třeba, mám na něj telefon.", řeknu s obavami, že to Borise rozčílí, ale mlčí a to je důkaz, že je na tom velmi zle, ihned vytočím doktorovo číslo, téměř okamžitě uslyším jeho hlas, "Právě jsem na vás myslel.", řekne šťastně. "Pane doktore, potřebuji vás, kde vás najdu, přijedu hned za vámi.", naléhám na něj, bez zaváhání mně řekne adresu, nahlas ji opakuji a hned hovor ukončím, "Víš, kde to je?", zeptám se Borise, přikývne a velmi rychle se rozjede.

Vaše reakce pro mě opravdu moc znamená, protože s Elis je to tvrzení proti tvrzení, a já bych opravdu chtěla vědět, jestli dělá chybu, nebo má prostě jen pro mě nečitelný styl psaní. Prostě to vyřešit. Víte, její čtenáři na to nějak nereagují, takže nemohu hledat u nich. Předem děkuji!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 18. října 2015 v 8:34 | Reagovat

Poučuješ,ale mě to nevadí:-)Jsem ráda,že získám zkušenosti od někoho zkušenějšího!Mám tvé komentáře ráda:-)Elisina povídka mě nějak nenadchla...(Nechci jí urazit)Mám radši ty tvoje:-)

2 Reveriedreams Reveriedreams | E-mail | Web | 18. října 2015 v 9:23 | Reagovat

[1]: Tak to se moc omlouvám, děkuji za upřímný komentář, zkusím odteď psát komeentáře tak, aby to tak nevyznělo. A také děkuji za to, že se ti taak líbí mé povídky, i když vím, že tto není úplně tvůj oblíbený žánr...

3 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 18. října 2015 v 9:44 | Reagovat

[2]: Jak už jsem říkala nevadí mi to:-)Ale víš co se mi líbí nejvíce?Ty!

4 May May | Web | 18. října 2015 v 11:15 | Reagovat

Sice si osobně taky myslim, že by se to četlo líp kdyby přímá řeč byla na samostatnejch řádcích, ale nejde jen o přímou řeč. Jak koukám na ten příběh, vidím vždycky velkej kus textu, volnej řádek a zas velkej kus textu. Od pohledu to působí jako zdlouhavý, únavný čtení.
A celý mi to přijde těžký posoudit. Na jednu stranu, Elis skutečně má právo psát jak chce, má i právo psát s hrubkama, když bude chtít. Pokud to těm 60 nebo kolika lidem co jí to komentujou nevadí, nesejde na tom.
A ano, ty poučuješ, ale to slovo nemusí bejt vnímaný jako negativní. Na tomhle světě je spousta lidí, kteří poučit potřebujou - já jsem jeden z nich - a je pak už jen otázka lidskýho ega (hrdosti, if you will), jak  to poučení člověk přijme. Elis tvoje poučení odmítla, protože se nepovažuje za člověka, kterej by poučení potřeboval, minimálně ne od blogerky na internetu. Což si dovoluju považovat za reakci, kterou by ze sebe dostala většina lidí, za daný situace nejspíš i já. Je to tím, že na sebe reagujeme na internetu, nevidíme sebe navzájem jako lidi, ale jako blogovou stránku na obrazovce. A proč by nás měla soudit blogová stránka?
All in all, myslím že v reálnym rozhovoru by na tenhle konflikt došlo jen těžko.

5 Reveriedreams Reveriedreams | E-mail | Web | 18. října 2015 v 11:22 | Reagovat

[4]: Děkuji za upřímný názor, asi máš pravdu. Já jsrm neřekllla, že Elus nemá právo si psát, hak chce, ale musí počítat s kritikou, když zveřejňuje na internet a ještě k tomu nepíše přímou řeč tak, jak by se měla.
Ale pravda je, že bych možná reagovala stejně jako ona.
Ještě jednou moc děkuji.

6 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 18. října 2015 v 11:39 | Reagovat

No, sice trochu poučuješ. Ale vím,  že to myslíš dobře. A komentuješ a navštěvuješ Můj blog od samého začátku a Já jsem za Tvé řady moc a moc ráda. Sama o sobě vím,  že nesu kritiku docela špatně a to i když je konstruktivní. Ale abych pravdu řekla, tvé komentáře mám opravdu strašně ráda a zrovna od tebe mě více těší pochvala než například od těch co napíší,  jen: Dobrej článek.
Taky jsem na podobné téma chtěla psát článek, ale asi ho už psát nebudu, protože jsem se na toto téma vyjádřila v komentáři.
Co se týče Elis. Moc dobře se mi to nečte,  ale je to její věc. Podle mě si se k jejímu článku vyjádřila dobře. Udělala bych to stejně.  :)

7 Terka Terka | E-mail | Web | 18. října 2015 v 13:42 | Reagovat

Nezdá se mi, že bys poučovala tak, že by se kvůli tomu autor musel nutně urazit. Mě Elisina povídka moc nenadchla (kromě toho je to desátá část...), navíc mám dojem, že kromě těch odstavců dělá i chyby v mně/mě - teda pokud si teď nepletu já, což se mi nezdá. No, a ty odstavce jsou vážně dost dlouhé. Já se do toho nedokázala začíst tak, abych dočetla jeden řádek, nechci Elis urazit, ale číst celý text by pro mne bylo utrpení. Myslím si, že Elis by měla být ráda, že si její příběh přečte někdo, komu nesedne její styl psaní. Řekla bych, že tak ze zásady by měla psát odstavce kolem pěti řádků (samozřejmě můžou být i delší), ale tohle je prostě už zbytečně dlouhé...

8 Reveriedreams Reveriedreams | E-mail | Web | 18. října 2015 v 15:46 | Reagovat

[6]: Jak jsem psala Vladěnce, zkusím to zlepšit, aby to už nevyznívalo, že poučuji. Ale snažím se být jen upřímná.
Nágodou, ty neseš kritiku skvěle, nebo to tak alespoň vypadá.
A děkuji moc. Asi to je její věc, ale mám právo se k tomu vyjádřit.
Děkuji za upřímný názor!

[7]: Ne, myslím, že s tím mě/mně se nepleteš, ale takové chyby se občas stávají.
Ono si na ten text zvykneš, ale nemyslím si, že se tto dobře čte, jak Elis tvrdí.
Děkuji za vyjádření názoru!

9 Iris Iris | E-mail | Web | 18. října 2015 v 16:44 | Reagovat

No, možná, že někdy v komentářích trošku poučuješ, ale to ti nemám za zlé... Navíc, ten první komentář, kterým se tohle celé začalo, se mi nezdá vůbec nepříjemný ani poučující. Naopak, píšeš tam, že se ti Elisina tvorba líbí. Kritické komentáře jsou fajn, když jsou konstruktivní (to ty tvoje jsou) - i když, pravda, i já mám někdy problém s jejich přijímáním. Ale nakonec jsem za kritiku ráda. :-)

10 Vanessa Vanessa | 19. října 2015 v 16:10 | Reagovat

Dneska budu trochu drzejší a krutější na obě strany. Poučuješ o tom žádná, ale je ještě jeden zásadní rozdíl, ty to nemyslíš ošklivé. Kdyby Elis zažila hnusné komentáře, jako někdy já (nemyslím tebe!) tak by poznala mezi komentářem míněným dobře. Já považuji každou pomoc za vítanou. Mohly jste si obě myslím zůstat u toho, že máte opačný názor.

K tomu hlavnímu. Elis jsem jednu dobu četla a má úroveň vysokou, ale je pravda, že dialogy jsou kámen úrazu. Tohle opravdu způsob internetový než spisovatelský. A že to není dialogový? Děj příběh, postavy se schopností mluvit a situace, když to vyžaduje. Tak to je Co? K odstavcům se nebudu vyjadřovat. Každý má právo se rozhodnout na to, jak bude dlouhé a nic není špatné. Jen jsou ve literatuře, světově, jisté pravidla, která jsou pro dialogy správná. Asi bych vyčetla ještě několik věcí a to převážně i na stranu Karin a Elis. Za svou kritiku se omlouvám, ale nemám to strpení být dneska jak med.

11 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 19. října 2015 v 16:48 | Reagovat

Předem upozorňuji, že jsem nečetla předchozí komentáře, abych nebyla nějak ,,ovlivňována" a psala to, co mě napadlo ihned po přečtení článku.
Upřímně se mi Elisin styl psaní ani trochu nelíbí. Zaprvé bych mnohdy namísto "mně", jak to píše ona, dala spíše "mi".
Například tady:
,,…asi přemýšlí, jak mě to má vysvětlit…"
V tomto případě by to rozhodně lépe znělo takto:
,,…asi přemýšlí, jak mi to má vysvětlit…"
Zadruhé se mi nelíbí to, že na místě, kde by se hodila tečka, jednoduše napíše čárku a pokračuje dál a do takové věty dá ještě dvě přímé řeči od dvou osob
A co se týče těch odstavců, nemusím se k tomu nijak vyjadřovat. Naprosto s tebou souhlasím.
Její styl psaní se mi prostě ani trochu nelíbí a vůbec mě to neupoutalo, ať si o svém stylu říká co chce. Tyhle blbé chyby tomu akorát ubírají na úrovni a člověk se poté nemůže soustředit na děj.
Tvoje komentáře nezní jako poučování, jenom vyjadřuješ svůj názor, stejně jako já teď.

12 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 19. října 2015 v 20:18 | Reagovat

[10]: Děkuji, jsem moc ráda, že mi někdo řekl pravdu. V tom byl také účel tohoto článku. Mohly, jenomže v té chvíli mě to trochu rozčílilo, protože já jsem se do její osoby vůbec nenavážela.

Rozumím, máš naprostou pravdu. A proč by ses měla za kritiku omlouvat? Asi jsi mi i trochu otevřela oči.

[11]: To je pravda, ale dá se to snést. Ale jinak děkuji, že ses vyjádřila...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama