Ale vždyť to je příběh!

14. listopadu 2015 v 7:00 | Karin |  Zbytečnosti
Varuji vás. Tento článek zní povídkově, ale je hudební. Ano, opět, ale nemohu si pomoct. Předem ale říkám, že budu konrétně odkazovat na jedno album, takže pokud nemáte mé rozplývání nad muzikou rádi, ani to nečtěte, protože je možné, že mi něco unikne, i když to je v podstatě kritický článek. Píši to, protože vím, že mám i čtenáře, kteří se těmto článkům vyhýbají. No, ale nyní k věci:


Totiž, jednoho dne jsem jen tak brouzdala po internetu, a mimochodem jsem se dostala k takovým těm hudebním debatám hip hop versus rock, a tak podobně. No, a někdo nadhodil, že některé rockové a metalové písně navádějí ke špatným věcem. A já bych v tomto článku chtěla tento předsudek rozbít.

Tedy, úplně ho nepopírám. Ale docela bych se chtěla setkat s idiotem, který se doslova řídil poselstvím některých písní, protože nepochopil, že je to jen příběh. Neříkám, že neexistují hudebníci, kteří to myslí vážně, a někdy je mezi tím vážně neskutečně tenká hranice... ale vžijte se do kůže takového člověka.

Sedí u počítače. Najednou objeví nějakou novou píseň. Dejme tomu, že jí rozumí. Jenomže má poněkud kontroverzní text. Dejme tomu, že podporuje zabíjení. Na tomto místě by se většina lidí zhrozila a skladbu by okamžitě vypnula. Jenomže jeho to tak nějak...fascinuje. Poslouchá tu píseň každý den...a najednou jí začně tak nějak věřit. Věřit té hrozné ideologii v ní skryté. Dobře. Všechno to beru. Ale že by ten člověk neměl alespoň malinké pochybnosti?

Bohužel, dozvěděla jsem se, že opravdu existují lidé, kteří se těmito hrůznými poselstvími vážně řídí. A to i v případě, že je píseň opravdu zamýšlena jako příběh. Asi si umíte představit, jak to dopadá, že? Mluvila jsem o tom, že budu odkazovat na konkrétní album, že ano? Měla jsem na mysli Face the heat od Scorpions, a nejprve píseň Partners in crime.

Nevinná bonusovka na tomto albu. Nikoho by nenapadlo, že bude popisovat příběh o přátelství lidí, kteří jsou zaslepeni svou vírou, a ačkoli se o tom v té písni nemluví úplně přímo, asi nedělají moc hezké věci. Jenomže ono je to podáno tak, že s nimi tak nějak...sympatizujete. Dokonce máte chuť se k nim přidat, ať dělají cokoli. Alespoň já to tak tedy mám. Umíte si snad představit, jak by to dopadlo, kdyby tomu někdo podlehl a přestal to brát jako příběh... Pro představu sem dám úryvek z té písně, abyste pochopili, jak to myslím, když říkám, že s těmi hrdiny prostě nejde nesympatizovat. Ale možná bych doporučila si to i pustit, jde také o tu intonaci hlasu.

We hold on
to what money can´t buy
´Cause friends will be friends
till the day when we die
We go on until the end of time
Once you´re in,
you just can´t get away

Lpíme na tom,
co peníze nekoupí
Protože přátelé budou přáteli,
až do dne, kdy zemřeme
Vytrváme až do konce časů
Jednou se přidáš,
už to nemůžeš vzít zpět.

Ten poslední verš jsem schválně zdůraznila. Je to otevřená výzva. Něco jako Ty k nám budeš patřit, ať chceš, nebo ne. Jistě, řeknete si, že v žádném případě. Ale podívejte se na modře označený text. Netouží každý z nás, třeba jen ve skrytu duše, po opravdovém přátelství? A tady je nám vlastně nabízeno.

Přestože ta píseň je vlastně hrozně nevinná (uvádím jí jen proto, že já ty vyloženě zlověstné neposlouchám, ale z jiných důvodů, než je poselství), je tam bohužel i docela dobře naznačeno, že oni vraždí. Krvavě vraždí. A konkrétně proto, že... ehm... pravděpodobně buďto chtějí změnit svět, nebo ví, že to nedokážou, a snaží se v něm jen, i když poněkud zvláštním způsobem, najít trochu dobra. Co jiného by mohly znamenat verše jako (nejdou po sobě):

We´re on some kind of a mission (Jsme na jistém druhu mise)
Under crimson sky (Pod karmínovou oblohou)
We turn the wheel of illusion (Roztáčíme kolo iluzí)
We walk the road of the warrior (Kráčíme po cestě válečníka)

Ale přes to všechno...je to sakra příběh! Už když si to vezmeme v kontextu alba. Projedeme si některé písně. Alien nation. Tam je přímo řečeno, to, co je v Partners in crime naznačeno. Že oni jsou sice zaslepení, ale nedělají to tak úplně ze své vůle. Upřímně, zrovna Alien nation zní, jako by byli v nějaké sektě. Jedna komentátorka na Youtube to dokonce přirovnávala k ISIS. Unholy aliance zase vlastně vypráví o tom, jak jsou vlastně jejich sny prohnilé. A co teprve píseň Woman, kde vyprávěč de facto prosí nějakou dívku, aby ho vysvobodila z jeho osobního pekla (dobře, když pomineme to, co říká na konci)? A poté také Ship of fools, kde je popisována skupina lidí, která byla doslova vyvolena pro zatracení, a trochu i popisuje ideologie té skupiny. A navíc, na tom samém albu je píseň Under the same sun, která jako by nás ubezpečovala, že násilí není řešením. A také se zmíním o Daddy´s girl, kde je v podstatě popsáno to, co v Partners in crime, akorát z pohledu někoho, kdo zná dceru jednoho z těch vrahů. A vsadím se, že kdybychom si to rozebrali takto, bylo by to podobné i s těmi písněmi, kvůli kterým se opravdu vraždilo.

Hlavní problém je v tom, že lidé často zapomínají, že písně nemusí vycházet ze života interpretů. Takže i když je považujeme za vzory, neměli bychom dělat vše, o čem zpívají, protože někdy to je prostě příběh. Nevím, jestli jste někdy četli knihu, která byla popisována jako by z pohledu zla, ale asi je to lepší pro představu, než hudba. Jestli jste to četli, možná se vám stalo, že jste začali se zloduchy nějak sympatizovat, ale ukažte mi někoho, kdo by začal dělat to samé, co oni. Existuje vůbec někdo takový? Nemyslím si. Protože víme, že to jsou knihy. Příběhy. Ale proč by i písně nebo celá alba nemohla být příběhy?

Ano, většina hudby vzniká z pocitů hudebníka. Upřímně, z kapel, u kterých jsem si úplně jistá, že jejich písně jsou příběhy, a které poslouchám, mohu zmínit jen právě Scorpions a Metallicu. Jenomže u Metallicy většinou alespoň víte, že je to příběh, protože oni to o té písni prohlásí, kdežto Scorpions o smyslech svých písní málokdy mluví, a když ano, většinou vám to nedává smysl. Ale přesto jsem nějak přišla na to, že Scorpions mají opravdu jen minimum písní, které jsou opravdu o nich, nebo vycházejí z jejich života. Dokonce ani některé romantické ne. Takže mé doporučení je, že pokud u nějaké kapely nebo interpreta najdede píseň, která bude vyrávět třeba o vraždění, zjistěte si, jestli to náhodou není jen příběh, než ty hudebníky kvůli tomu začnete odsuzovat, nebo hůře, považovat tu skladbu za vzor.

V tomto případě tedy jednak nechápu ty, kteří prostě nepochopí, že je to příběh, ale ještě méně chápu ty, kteří kvůli těmto případům odsuzují všechny rockové a metalové žánry. Můj závěr? Hudba za to nemůže. To jen lidé. Jestli je na tebe nějaký příběh ve skladbě příliš drsný, tak jí neposlouchej, ale uvědom si, že ten interpret to pravděpodobně nemyslí vážně, a pokud ano, je to blázen, kterého by nikdo neměl následovat.

Dobře, toto je asi nejdivnější článek, který jsem kdy napsala, a jestli ho někdo pochopí, budu se hodně divit. Přesto bych se chtěla zeptat - co si o tom myslíte vy? Znáte nějakou skladbu, která by se dala v tomto ohledu považovat za dosti kontroverzní?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Crazy Jull Crazy Jull | Web | 14. listopadu 2015 v 14:03 | Reagovat

Napsala jsi to moc pěkně a souhlasím s tebou. :)
-CrazyJull

2 elikli elikli | E-mail | Web | 14. listopadu 2015 v 14:30 | Reagovat

Krásně vystižené :)

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. listopadu 2015 v 20:06 | Reagovat

[1]: Děkuji moc.

[2]: Děkuji.

4 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 8:11 | Reagovat

Těžko říct, řekl bych že je to jak kdy. Stooges zpívali o bezdůvodný agresi vůči lidem, jen proto že je bavilo se prát, o sexu s nezletilejma holkama a podobně. Taky jsem myslel že je to nadsázka, ale po přečtení pár knih jsem zjistil že.. nebyla. Každopádně si nemyslim, že by text měl (let alone, mohl) mít takovej efekt na člověka. Věřim že melodie může stimulovat puls, ale že by text ve člověku vyvolal touhu zabíjet a nevim co ještě.. nezdá se mi to. Když už se to stane, tak za to může danej posluchač, protože je exot.. a ne kapela. A furt lepší poslouchat tohle a bejt eventuelně exot, než si uši vyplachovat dnb, dubstepem a podobně..
(moc jsem se v článku neorientoval, hádam že můj komentář působí podobně :-D )

5 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 8:55 | Reagovat

[4]: Ne, odpověděl jsi na obsah článku. Co se týče té kapely, kterou jsi zmínil, je to přiklad toho, co by lidé následovat neměli.
Myslela jsem si to samé. Ale opravdu existují příklady, které zabíjely kvůli hudbě.
A ke konci jsem zmínila, že kapela za to nemůže. To ten člověk.
Teď nechci nikoho urazit, ale vždy mě hrozně zajímalo, co se.v mozku poslichače takových žánrů odehrává :-)

6 Hermi Hermi | Web | 15. listopadu 2015 v 14:33 | Reagovat

Tak teď jsi mě vážně docela vyděsila. :D I když máš asi pravdu. Nenapadá mě zrovna žádná taková písnička, ale vlastně vůbec ta teorie, že by se někdo mohl řídit textem takové nějaké písničky je vážně děsivá. Každopádně je to pravda, souhlasím s tebou a doufám, že to nikoho nenapadne.

7 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 17:59 | Reagovat

[6]: Čím přesně jsem tě vyděsila? :-)
Bohužel, takoví lidé opravdu jsou, bylo z toho několik soudních řešení (ubohá kapela).
A děkuji!

8 Eliza Eliza | Web | 23. listopadu 2015 v 22:03 | Reagovat

Pokud někdo slyší agresivní text písničky a vezme ho tak doslova, že skutečně začne ohrožovat svoje okolí nebo dokonce zabíjet, tak to nemohl mít v hlavě v pořádku už předtím. Hudba je provokativní, na hudbě si spousta umělců vybíjí vztek, zlost, pocity. Samozřejmě, že to někdy zní i jako burcování ke všemu možnému, ale člověk s racionálním přemýšlením to nemůže vzít sstoprocentně doslova nebo se tím řídit. Právě, jak říkáš, je to o příběhu, i hudebníci tím něco vypráví, dávají svoje pocity do souvislostí a tak.
Doufám, žes to myslela alespoň trochu nějak takhle, protože článek byl napsán zajímavě a líbí se mi, že děláš i takhle rozvinutější názorovky.

9 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 22:36 | Reagovat

[8]: To je pravda. Přesně tak. Hudba je celá o emocích, a když jsou trochu kontroverznější...no a co?
Ano, myslela. A děkuji moc, opravdu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama