Alien nation

29. listopadu 2015 v 7:00 | Karin |  Hudební projekt
Zdravím. Ano, jak jsem slíbila, přináším další hudební článek, opět o písni od Scorpions, tentorát s názvem Alien nation. Tent článek však doporučuji přečíst i těm, kteří mé rozplývání nad hudbou nemají rádi, alespoň k překladu textu, protože si myslím, že minimálně v Evropě teď není člověka,který by právě toto nepotřeboval. Ano, budu se hodně vyjadřovat k situaci, která se právě děje, akorát berte v potaz, že článek je psán včera, takže jestli se stalo něco nového dnes nebo včera po čtvrté hodině odpolední, nemohu o tom vědět.Jak začít... tato skladba startuje album Face the heat, a kolem toho, o čem přesně je, panuje spousta teorií. Ale jediné, co mi dává smysl, je hrozba terorismu, a pravděpodobně ze strany muslimů. Tím se do lidí s tímto vyznáním nechci navážet, mám na mysli přímo teroristické organizace. A tato skladba je de facto takový...návod, jak se s tím vypořádat jakožto obyčejný člověk. Ukazuje takovou tu střední cestu, kterou preferuji i já osobně. Nemůžeme tyto útoky ignorovat, ale nesmíme dát najevo, že se teroristů bojíme.Dám sem text, překlad a vysvětlení, abyste věděli, o čem mluvím. Ale pozor, je to dost morbidní:

In the heat of the violence
The night's exploding everywhere
When hate pulls the trigger
The devil comes to take his share
In the garden of Eden
The time is running out so fast
Into heat of the demon
With no escape our die is cast

In the city of angels
Death is just a moment away
In the city of angels
Your future won't see the light of the day

Beware of the alien nation
Beware of the truth that they seek
They pray for eternal salvation
They pray for your sole to keep

On the eve of destruction
A reign of terror rules the street
When the heads start rolling
The devil comes to let it bleed

In the city of angels
Death is just a moment away
In the city of angels
Your future won't see the light of the day

Walk on past the alien nation
Walk on to the end of your reach
No fear of the alien nation
No fear of the hatred they preach

Don't run, there's no place to hide
Today or tomorrow it will get you
Don't move, the knife is right at your throat
And whatever you do, there's no way out
When the shroud comes down on this place
To bury us all alive
We'll know the time has come, to face the heat

Beware of the alien nation
Beware of the truth that they seek
They pray for eternal salvation
They pray for your sole to keep
Walk on past the alien nation
Walk on to the end of your reach
They pray for eternal damnation
They pray for your sole to keep


Překlad:

V žáru násilí,
noc všude vybuchla,
když nenávist stiskne spoušť,
ďábel přijde, aby si vzal svůj podíl,
v zahradě Ráje,
čas běží příliš rychle,
v žáru běsu,
bez úniku je naše smrt jistá.

Ve městě andělů,
smrt je jen prošlým momentem,
ve městě andělů,
tvá budoucnost neuvidí světlo dne.

Dej si pozor na cizí národ,
dej si pozor na pravdu, kterou hledají,
modlí se pro věčnou spásu,
modlí se, jen aby tě udrželi.

V předvečer zkázy,
vláda teroru řídí ulici,
když se hlavy začínají kutálet,
ďábel přichází, aby to nechal krvácet.

Ve městě andělů,
smrt je jen prošlým momentem,
ve městě andělů,
tvá budoucnost neuvidí světlo dne.


Projdi se kolem cizího národa,
projdi se na konec svého cíle
neboj se cizího národa,
neboj se nenávisti, kterou káží.

Neutíkej, není zde místo k úkrytu,
dnes nebo zítra tě to dostane,
nehýbej se, nůž je přímo na tvém krku,
a nic, co děláš, není cesta ven,
když kryt sestoupí na toto místo,
aby nás pohřbil zaživa,
budeme vědět, že přišel čas čelit žáru.

Dej si pozor na cizí národ,
dej si pozor na pravdu, kterou hledají,
modlí se pro věčnou spásu,
modlí se, jen aby tě udrželi.
Projdi se kolem cizího národa,
projdi se na konec svého cíle,
modlí se pro věčné zatracení,
modlí se, jen aby tě udrželi.

1. část (In the heat of the violence - With no escape our die is cast)- Já jsem říkala, že je to morbidní. Tady toto je prostě popis té události v přímém přenosu. Abych to vysvětlila - ta píseň je dosti stará, vztahuje se k jednomu útoku na Los Angels (Alespoň myslím, ale co jiného by "město andělů" mohlo znamenat?), ale až na ten jeden verš sedí úplně na každý útok, takže třeba i na to, co se stalo v Paříži.

2. část (In the city of angels - Your future won't see the light of the day) - Město andělů jsem už vysvětlovala. A ke zbytku - smrt je jen prošlým momentem asi bude značit, že při tom umírá spousta lidí, ale je tam takový zmatek, že nikdo vlastně neví, kteří konkrétně. A tá budoucnost neuvidí světlo dne...to je podle mého názoru hodně důležitý verš. Vyložila jsem si to tak, že ty útoky se jen tak nezastaví, což je bohužel pravda.

3. část (Beware of the alien nation - They pray for your sole to keep) - Toto je prostě varování, že musíme mít oči na stopkách. To, co se děje, rozhodně není v pořádku. Ale také jsou tam trochu nastíněny cíle té teroristické skupiny. Podívejte, oni si myslí, že to, co dělají, je jediná cesta k tomu, jak zachránit svět. Ale zároveň ví, že my jejich cíle nesdílíme, takže se nás snaží ovládnout (udržet) terorem.

4. část (On the eve of destruction - The devil comes to let it bleed) - Odsud jsem vzala ty muslimy (kromě toho, že asi tuším, ke které události přesně se ta píseň vztahuje). Když se hlavy začínají kutálet...usekávaní hlav je přesně styl některých teroristických organizací. A co se týče toho posledního verše, nevím, jestli si to špatně nevykládám, ale to, že se tam mluví o ďáblu, nejspíš znamená, že pro zbytek světa cíle této skupiny jsou příliš zlověstné.

5. část (Walk on past the alien nation - No fear of the hatred they preach) - Má oblíbená část. A tímto bychom se púrávě že všichni měli v těhcto časech řídit. Nebát se jich. Přesně to oni chtějí. Nesmíme jim ukázat, že jim to vychází. Proto mi přijde hloupé i opětování útoků, protože to je, jako bychom jim říkali: "Tady máte, co jste chtěli! Totiž, my se vás tak bojíme, a proto se přece musíme bránit." Neříkám, že máme sedět s rukama v klíně, ale přímé útoky nejsou řešením. Nebo možná jsou, ale jen takové, které je zničí, ne takové ty zastrašovací. Ale to by se musela proti nim Evropa sjednotit. Ale já nejsem pověřená k tomu, abych o tomto kázala, jsem jen sedmnáctiletá obyčejná občanka.

6. část (Don't run, there's no place to hide - We'll know the time has come, to face the heat) - Tak toto je hodně děsivá část. Nejen textem. Klaus to totiž nezpívá, on to říká, a to takovým zvláštním tónem. Jde to vůbec popsat? V podstatě ani ten text nejde nějak rozvést, protože je tam řečeno všechno. Nemá smysl se pokoušet před tím utéct. Není místa k úkrytu (a vidíte? Už cituji). Ne, vážně. Ona je to tak dokonalá část, že rozvádět ani nepotřebuje.

7. část (Beware of the alien nation -They pray for your sole to keep)- Tady je jen jeden ještě neopakovaný, ale důležitý verš. Modlí se pro věčné zatracení. To je jeden z dalších cílů takových skupin. Když nemůže být svět pod jejich vládou, raději nebude žádný svět. Už chápete, proč si myslím, že je ta píseň tak důležitá? Ona nám ukazuje pravdu. Nejen o tom, že se jich nesmíme bát, ale i pravdu o jejích cílech, které ne všichni lidé znají.

Poznámka: Nemusíte souhlasit se mnou. Nemusíte souhlasit s tou písní. Ale prosím, zamyslete se nad tím. Opravdu si myslíte, že je lepší cesta než tato? Přejdeme na rozebírání melodie a zpěvu:

Co se týče melodie, jestli jste je zaregistrovali, víte, že tam jsou i mixážní pulty. Jestli vám vadí ještě více než mně, jde to vyřešit posloucháním živé verze z Live bites, ale ta na tu studiovou nemá. Je tam všechno, ale já mám prostě raději tu z Face the heat. Co se týče těch mixážních pultů, rychle si na ně zvyknete. Ale upřímně, když si vezmete souzvuky všech tónů, umíte si k tomu představit lepší a více hodící se melodii? A jak jsem již říkala, moc se mi líbí ta mluvená část. Kdyby to zpíval, nebylo by to ono. Tak dobře by to nevyznělo. Když ale upustíme od textu, i ta melodie sama o sobě je taková...prostě se mi hrozně líbí. Dobře se poslouchá.

Zpěv je neméně skvělý. Já vím, že ti, kteří na Face the heat nejsou zvyklí, ho asi budou shledávat ještě více podivným, než Klausův běžný hlas, ale vážně, on takto nazpíval celé to album. A zase, neumím si k tomu představit nic jiného, natož lepšího. Vím, že existuje i nějaká cover verze této skladby od jiné metalové kapely, a tam se ukázalo, že bez Klausova hlasu to je sice úžasná píseň, ale postrádá tu všechnu tu atmosféru.

Intonace nemá chybu už vůbec. Zvláště se mi líbí zdůrazňování těch slov jako "beware" a "walk on". Myslím si, že po této stránce je to vlastně jedna z nejlepších písni od Scorpions, protože tady slyšíme perfektní práci se všemi tóninami a (skoro) celým rozsahem jeho hlasu.

Tuto píseň znám hrozně dlouho, ale začala mi dávat úplný smysl až v posledních týdnech, a zcela jsem jí pochopila až po tom útoku na Paříž. Je ale překvapivé, jak přesně sedí na to, co se děje, i když je mnohem starší, a kapela nemohla vědět, co se stane. Měla by se zpívat na ulicích, měla by se šířit. Možná to není nejlepší píseň, co jste kdy slyšeli, ale jedna z mála, u kterých je text více než smysluplný.

Samozřejmě, můžete na to všechno mít svůj názor, a klidně mi ho můžete napsat. A mě tedy nezbývá, než se na konci zeptat - co na to všechno říkáte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 29. listopadu 2015 v 8:38 | Reagovat

Zase se ti to moc povedlo rozepsat!Moc hezké!:-)Těším se na další:-)Jo a chtěla bych ti také oznámit,že na mém webu se chystá advetní kalendář:-)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 29. listopadu 2015 v 9:03 | Reagovat

[1]: Děkuji moc. Další bude, ale kdy, to nevím. Chtěla bych totiž napsat asi tak o deseti písních, a nevím, kterou vybrat jako první.
Na ten kalendář se podívám...

3 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 29. listopadu 2015 v 9:07 | Reagovat

[2]: Jasně:-)Zatím ho jen připravuji.Měl by být 1.prosince:-)

4 elikli elikli | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 17:36 | Reagovat

To byl krásný článek :)
Miluji tvé rozplývání nad písněma...
Vždy je dokážeš, tak krásně rozepsat
Prostě moc pěkný článek a povedený :)

5 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 18:35 | Reagovat

[4]: Děkuji moc, opravdu. Holt, tu kapelu opravdu zbožňuji...

6 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 2. prosince 2015 v 17:47 | Reagovat

Tuto kapelu neznám, neboť se o hudbu nezajímám do takové míry, abych vyhledávala nové interprety. Přesto si budu muset tyto tvé články chodit číst, neboť mne velice zaujal tento nápad.
Krásná píseň, líbí se mi tvůj rozbor. Jen tak dál. :)

7 Bezejmenná Bezejmenná | 2. prosince 2015 v 21:19 | Reagovat

Moc hezké!  S písní souhlasím. Sice Tvé články o hudbě moc nečtu (líbí se mi jak to rozepisujes a tak, ale já proste všeobecně písničky moc neposlouchám.) ale tenhle byl myslím jeden z nejpovedenějších (co jsem tedy četla.)
Chtěla bych se taky omluvit za to, že moc ne komentuji. Články si poctivě čtu a povídky většinou taky. A na tvůj blog chodím každý den nejmíň jednou. Jenom proste zapomínám komentovat. Jo a už píšu 4 kapitolu do tvého povídkového projektu. :)

8 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 2. prosince 2015 v 21:35 | Reagovat

[6]: Tak přímo ten název kapely moc lidí v mladších generacích nezná. A jinak děkuji.

[7]: Děkuji. Já s ní také souhlasím, jinak bych ji neposlouchala. A to nevadí, hodně lidí to na mém blogu nečte.
Na povídku se podívám, ale snad chápeš, že nemám moc času...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama