Streets of London

22. listopadu 2016 v 14:04 | Karin |  Hudební rozplývání
Po dlouhé, dlouhé době jsem se rozhodla psát o další písničce. Vybrala jsem si jednu, která možná svým tématem není úplně nejoriginálnější, ale byla to ona, která mě opravdu donutila o celé té věci přemýšlet. Než se dostanu k ní jako takové, dovolila bych si říct něco málo o kapele.


Tuto skladbu složili Blackmore's Night, což je vlastně skupina, která vznikla z lásky bývalého kytaristy Deep purple Ritchieho Blackmora a jeho manželky Candice Night, která je zároveň zpěvačkou a pravděpodobně i textařkou Blackmore's Night (mimochodem, když se podíváte na jejich příjmení, dojde vám původ vzniku toho názvu). Dříve nebo později jsem na ně musela narazit. Člověk by řekl, že to bude přes Deep purple, ale ono to bylo spíše překlepem v názvu úplně jiné písničky, která s nimi nemá nic společného. Takže ano, svému poměrně nedávnému nálezu této kapely vděčím překlepu.

Co dále o nich říct? Hrají sice folk rock, alespoň oficiálně, ale jen v některých jejích písních to jde znát, stejně jako vliv renezanční hudby. No, a já jsem si od nich vybrala Streets of London, ne proto, že by to byla jejich nejlepší skladba, ale hezky se poslouchá a já jsem na ni prostě měla náladu.

O čem ta skladba je? To není nějaká složitá dedukce. Řekla bych, že hlavní poselství je takové, že existují lidé, kteří se ohlížejí jen na své problémy a už se nepodívají kolem sebe. Tím rozhodně netvrdím, že nemůžete mít problémy, že nemůžete mít velké problémy. Akorát jsou do nich někteří zahledění a tím si vlastně ubližují. I já jsem taková byla. Probrali mě z toho až někteří lidé a pak tato skladba. Mohla bych sem už dát text, co říkáte?

Have you seen the old man
In the closed down market
Kicking up the papers with his worn out shoes
In his eyes you see no pride
Hands held loosely at his side
Yesterday's paper, telling yesterday's news

Have you seen the old girl
Who walks the streets of London
Dirt in her hair and her clothes in rags
She's no time for talking
She just keeps right on walking
Carrying her home in two carrier bags

In the old night cafe at a quarter past eleven
The same old man sitting there on his own
Looking at the world over the rim of his teacup
Each tea lasts an hour, and he wanders home alone

So how can you tell me you're lonely
And say for you that the sun don't shine
Let me take you by the hand
And walk through the streets of London
I'll show you something
To make you change your mind

Have you seen the old man
Outside the seaman's mission
Memory fading with the minor ribands that he wears
In our city winter the rain cries little pity
For one more forgotten hero
And a world which doesn't care

So how can you tell me that you're lonely
And say for you that the sun don't shine
Let me take you by the hand
And walk through the streets of London
I'll show you something
To make you change your mind

Let me take you by the hand
And walk through the streets of London
I'll show you something
To make you change your mind

Překlad:

Viděl jsi toho starce,
na dávno zavřeném trhu,
vířícího papíry svými obnošenými botami?
V jeho očích nespatříš žádnou pýchu,
ruce držel svěšené,
včerejší noviny vyprávějí včerejší zprávy.

Viděl jsi tu stařenku,
která se prochází ulicemi Londýna?
Se špínou ve vlasech a oděvem na cáry,
nemá žádný čas na popovídání,
prostě jen kráčí dále,
nese svůj domov ve dvou brašnách.

Ve staré noční kavárně ve čtvrt na dvanáct,
ten stejný stařec tam sedí sám,
dívá se na svět přes okraj čajového šálku,
každý čaj trvá hodinu a on pak bloudí domů.

Tak jak mi můžeš říct, že jsi osamělý
a říkat, že pro tebe slunce nesvítí?
Dovol mi tě vzít za ruku
a projít se ulicemi Londýna,
ukážu ti něco,
co změní tvůj názor.

Viděl jsi toho starce,
mimo námořnickou službu?
Vzpomínky blednou s nepatrnými stuhami, které nosí,
v našem městě zimní déšť pláče s trochou lítosti
pro zapomenutého hrdinu
a svět, který se nestará.

Tak jak mi můžeš říct, že jsi osamělý
a říkat, že pro tebe slunce nesvítí?
Dovol mi tě vzít za ruku
a projít se ulicemi Londýna,
ukážu ti něco,
co změní tvůj názor.

Dovol mi tě vzít za ruku
a projít se ulicemi Londýna,
ukážu ti něco,
co změní tvůj názor.

1. sloka (Have you seen the old man - Yesterday's paper, telling yesterday's news ) - Jedna z věcí, co se mi na této písni líbí, je, že se nesnaží používat takové ty věci, které by prostě měly zapůsobit na city - děti, zvířata, bezdomovce... vlastně ukazuje lidi, kteří svým způsobem nejsou předurčeni k zatracení společností a o to je to smutnější. Ukazuje to, i když v této sloce ani tak ne, jak umí být společnost bezohledná.

Každopádně, je docela dost lidí, kteří se toulají místy, které vlastně už ani neexistují a hledají...oni asi ani nic nehledají. Prostě se tak trochu zbláznili a jen přežívají ze dne na den. Nikdo neví, co se jim stalo, ale nikoho to vlastně ani nezajímá. Těžko říct, jestli je vůbec takovým lidem pomoci, a kdo ví, jestli si za to vlastně nemohli sami, ale každopádně je hrozná škoda, že jim nikdo nepomohl, než se stali tak moc zoufalí.

2. sloka (Have you seen the old girl - Carrying her home in two carrier bags) - Tato kapitola rozhodně nemá kritizovat lidstvo jako takové, a ta písnička vlastně také ne. Z této sloky mám dojem, že se jí někdo přece jen snažil pomoct, ale ona s lidmi prostě nemluví, všechno odmítá, a to i pomoc. Těžko říct, proč je takových lidí tak moc. Možná nenalezli smysl svého života? Každopádně, zase, když si uvědomíte, kolik takových lidí je třeba ve vašem okolí, je to o to beznadějnější.

Refrén (So how can you tell me you're lonely - To make you change your mind) - Každý je někdy osamělý, to je přirozené. Jenže problém je v tom, že někteří lidé si na to neustále stěžují a myslí si, že jen jejich život je ten nejhorší život na světě, jak jsem vlastně jinými slovy psala v úvodu. Ten, kdo je opravdu zoufalý, si ale už nestěžuje. Nemá na to sílu. Dokud vám ještě stačí, zase tak špatně na tom nejste. Zní to krutě, ale mnohokrát jsem si to ověřila.

Netvrdím, že se nemůžete někomu svěřit, to vůbec. Ono je to právě lepší. Ale netopte se ve svých problémech. Místo toho se rozhlédněte kolem sebe a všímejte si lidí, kteří jsou na tom ještě hůře. Co se jim třeba pokusit pomoct, pokud to ještě jde? Možná tím pomůžete i sami sobě. Jestli se budete pitvat jen sami v sobě, zničí vás to.

3. sloka (Have you seen the old man - And a world which doesn't care) - Tato sloka se mně osobně asi dotýká nejvíce, i když nechápu proč. Je prostě hodně lidí, kteří kdysi bývali hrdiny. Myslím, že nejvíce vidět to jde u vojáků. Jednou zažili slávu, ale pak zestárli nebo se zranili a stali se v mnoha případech pouhými troskami. Dívá se ještě někdo na to, kým byli kdysi? Ne. Jsou prostě zhrouceným odpadem, o který ostatní akorát zakopávají. A myslím, že nemusí mít žádné neobvyklé povolání, jen se jim prostě stalo něco hodně špatného. Myslím, že je to i důvod, proč se tolik lidí bojí stárnutí - mají strach, že dopadnou nějak takto. Ale je přece i spousta starších lidí, kteří jsou šťastní a někdy i ostatními opěvováni!

Když odbočím od textu, je mi úplně jasné, že se ta skladba nedá poslouchat stále. Je dobrá akorát tak na rozjímaní a takové ty melancholické nálady. Dokonce myslím, že si jí oblíbí málo lidí, už kvůli té melodii. Zní...řekněme, že zrovna tady docela jasně slyším ten vliv renezanční hudby, tudíž to zní trochu starodávně. Ale když třeba chcete přemýšlet, poslouchá se to hezky. A líbí se mi tam Ritchieho hra (tu poznám už od té doby, co poslouchám Deep purple, je docela nezaměnitelná) na kytaru. Hudbě nerozumím, abych vám to lépe vysvětlila, ale přijde mi každopádně dost originální.
Co se týče hlasu...no, to je prostě Candice. Já jsem si její hlas oblíbila na první poslech, protože jsem zvyklá poslouchat hlasy, které jsou hodně jedinečné a ten její je takový ne běžný, to vůbec, spíše takový, že si ji umím představit zpívat třeba u táboráku, a právě proto je to pro mě něco nového a její hlas mám ráda. Navíc má hezkou barvu a příjemnou výslovnost.

No, a nezbývá mi, než se zeptat - znáte Blackmore's Night? A jak se vám tato skladba líbí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 23. listopadu 2016 v 16:20 | Reagovat

Blackmoreho můžu vůbec, moc se mi jeho tvorba líbí.....

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. listopadu 2016 v 16:50 | Reagovat

[1]: Já ho mám také ráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama