Karin si hraje na lingvistku

21. prosince 2016 v 17:05 | Karin |  Deník šílenkyně
Zdravím. Tento článek je poměrně netradiční, protože jsem vlastně nikdy nenapsala, že bych něco podobného chtěla udělat. Má to docela jednoduchý důvod, a to ten, že jsem to sama nevěděla. A pro co že jsem se vlastně rozhodla? No...(chvíle napětí) tak trochu se učím španělsky.


Zíráte na to s otevřenými ústy? Vždyť jsem tady už v minulosti zmiňovala, že nejsem úplně typ na cizí jazyky. Ne, že bych byla neschopná, ale jsem taková průměrná. Přesto jsem se dala na samouku španělštiny a věřte nebo ne, ono mě to hrozně baví! Tento článek ale nebude jen o mně, o trochu dále si dovolím vám dát i nějaké tipy. Za chyby ve španělštině se předem omlouvám, možná se vyskytnou, učím se jen krátce.

A jak dlouho se vlastně učím a co na ten jazyk říkám? Tak, a to jsem asi měla říct hned, není to ani týden. Ale učím se dost intenzivně, takže už něco málo (hodně málo) umím. Samozřejmě, že zde můžu psát i pozdější postup, ale chtěla jsem ten článek vytvořit už teď, abych samu sebe motivovala do dalšího učení. A jaká španělština je? Lehká, ale...no, je to první románský jazyk, se kterým jsem přišla do bližšího kontaktu, takže se zase tak moc nepodobá tomu, co znám doposud (angličtina a trochu ruština). Pro představu, myslíte si, že třeba měsíce jsou podobné? Ano, máme sice "Septiembre" (září), což je podobné September, ale co takové "Enero"? January (leden) to moc nepřipomíná, co? Navíc, narozdíl od angličtiny zde máme i rody, složitěji časujeme slovesa... Ale ano, je to lehký jazyk na naučení, alespoň v porovnání s ostatními.

Chce to jen jednu věc, a to nadšení. Četla jsem třeba jeden příspěvek od kluka, který vzdal učení španělštiny jen proto, že zjistil, že máme v tomto jazyce dva způsoby (no, vlastně nejen dva, ale na začátku se učíte jen "ser" a "estar"), jak říct "být". Ano, je jasné, že se vlastně musíte naučit minimálně deset osob (klid, španělština jich nemá deset, a vlastně to ani nepočítám, ale jak jsem říkala, rozeznávájí ženský a mužský rod, což je ale naprosto jednoduché a vlastně úžasné, protože se nemusíte občas učit dva nebo dokonce tři slovíčka, ale jen jedno. Třeba sourozenci = hermanos, bratr = hermano, sestra = hermana. Tři v jednom.) a k tomu časování v obou případech plus ještě rozdíl mezi "ser" a "estar", ale...vzdát to? Přijde mi, že ten kluk se to doopravdy nechtěl naučit, jinak by ho to nemohlo odradit. Já jsem se třeba celé toto naučila za jeden den, a opakuji, nejsem jazykově nadaná.

A to mě vlastně vede k tomu, že jsem s tím začala? Víte, myšlenku, že se naučím nějaký cizí jazyk, jsem měla už dlouho, ale stále jsem uvažovala nad severskými jazyky, nad francouzštinou, nad němčinou... k té španělštině jsem vlastně dostala skrz rozhovor s jednou něco-jako-kamarádkou, který toho ví hodně o mé oblíbené zemi - o Mexiku (mimochodem, tohle se mi hrozně líbí, ve španělštině vlastně vyslovujeme "mechiko". Není to roztomilé? "Mechiko", to zní vážně nádherně). Jednou zmínila nevinnou větu, že by možná chtěla umět španělsky a mé podvědomí se toho chytilo. Jestli existuje osud, právě jsem zažila jeho důkaz, protože jsem pak náhodou narazila na nějaké video, kde si v podstatě z tohoto jazyka dělají legraci a mně se hrozně zalíbil. A navíc, jak říkám, je lehký, rozhodně lehčí než taková finština, kterou jsem měla na mysli původně. A také praktičtější.

Mám nyní na srdci jednu věc - pokud dnes chcete začít s novým cizím jazykem, udělejte to. Nevěřte tomu, že ještě zítra budete mít stejné nadšení. To vám zůstane, jen když opravdu začnete. Já si pamatuji, že ten první den, kdy jsem začala, jsem ani nemohla usnout, jako bych se na něco hrozně těšila a hlavou mi neběželo nic jiného než španělská slovíčka. Teď už spát můžu, ale tahám s sebou španělštinu i do školy, takže si o mně všichni, kdo o tom ví, myslí, že jsem se zbláznila. Upřímně, ten pocit mám také. Ale doufám, že mi to vydrží co nejdéle, abych se z tohoto jazyka naučila co nejvíce.

Tím se dostávám k tomu, co doporučuji. Věnovala jsem tomuto jazyku dva sešity - do jednoho si zapisuji v podstatě gramatiku, nějaké své poznámky k výslovnosti a samozřejmě nová slovíčka a podobné věci. Do toho druhého si zapisuji, jak jsem ten den pokročila a co jsem pro naučení tohoto jazyka udělala, a hlavně, co konkrétního se zrovna snažím naučit. Bez těch dvou sešitů už bych s tím přestala, protože ještě nemám učebnici (plánuji si pořídit Aventuru, prý je nejlepší. Má s ní někdo zkušenosti?), takže bych všechno, co jsem se doposud naučila, zapomněla, a bez toho druhého bych neviděla své pokroky.

Další věc je, že už teď se snažím mluvit. Mám spolusedící, které to naštěstí nevadí, takže když jasem ji včera začala časovat "ser", dokonce mě poslouchala a pak mě pochválila (asi proto, že neumí španělsky a tak nepozná, že mám pravděpodobně úplně blbou výslovnost). A občas prohazuji i nějaké fráze, takže když jsem mamku dneska ráno pozdravila "buenos días" (dobré ráno), koukala se na mě trochu divně, ale brala to. Ztoho vyplývá, že se snažím, aby o tom vědělo co nejvíce lidí, že se učím, aby byla menší šance, že to vzdám. Jsem totiž člověk, který nerad přichází o svou hrdost.

Dále jsem se rozhodla, že pokud také chcete začít se španělštinou, mohla bych vám sem hodit odkaz na youtube kanál, který je pro mě jediným zdrojem informací, dokud nemám tu zatracenou učebnici (nechci se učit z článků na internetu, z důvodů, které se mi špatně vysvětlují. Vy to zkusit můžete, ale já to nedělám, takže vám žádný konkrétní nedoporučím).

Normálně bych se z videí neučila, ale tyto jsou neuvěřitelně úžasná - srozumitelná, věcná a tak nějak...uklidňující. Mám hrozně ráda hlas toho, kdo je vytvořil a způsob, jakým to podává. Především se mi hrozně líbí takové to jeho "great, my friends!" nebo "don´t be shy!". A hrozně často se mi stává, že mám pocit, jako by mi četl myšlenky. Řeknu si pro sebe nějakou otázku a on na ní v podstatě další větou odpoví. U jednoho videa, mám dojem, že to bylo o přídavných jménech, jsem si s ním vlastně povídala - aniž bych si to hned uvědomila, pokládal jsem nahlas anglické otázky a on většinou řekl vzápětí něco, co mi na ty otázky odpovědělo. Řekněte mi, komu by se tímto způsobem neučilo dobře.

A ano, zapomněla jsem, že ta videa jsou v angličtině, ale když tomu nemám sebemenší problém porozumět já, porozumíte tomu i vy, věřte mi. Totiž, angličtina pravděpdodobně není jeho rodným jazykem, takže mluví hodně srozumitelně a vlastně i jednodušše. Prostě, on se na taková videa hodí.

Jediný problém, který vlastně problémem není, je ten, že pak přemýšlíte tak trochu v angličtině. Třeba já mám i některé věci v tom svém sešitě anglicky, protože jsem nějak byla líná si to přeložit a vůbec mi to nevadí.

Další věc, co mi hodně pomohla, najdete také na Youtube, a je to jedna písnička. Původně jsem se ji chtěla naučit nazpaměť, ale zatím je to nad mé síly. Tak si ji alespoň zpívám, protože se mi i líbí a tím si snad zlepšuji výslovnost a učím se slovíčka. Ale nejlepší je, že jsem se hlavně díky ni naučila počítat do sedmi (no, do deseti, ale osm, devět a deset v té písničce není). Jmenuje se Mil pasos (Tisíc kroků) a dám vám odkaz na konkrétní video, protože je v něm i anglický překlad, díky kterému jsem si já vytvořila překlad do češtiny a tím pádem jí rozumím.


Další věc, kterou mohu doporučit, je číst články lidí, nebo se dívat na jejich videa, kteří se také učí jazyk, pro který jste se rozhodli. Nejen pro motivaci, ale proto, že někdy mají dobré tipy. Třeba ta anglická videa znám díky této dívce, stejně jako jsem se od ní dozvěděla, že si nemám kupovat učebnici, nad niž jsem váhala spolu s Aventurou. A o té písničce jsem se zase dozvěděla díky jednomu článku, který si už bohužel nepamatuji, ale myslím, že když budete brouzdat po internetu s hesly jako "učím se španělsky", najdete to. A on stejně sám o sobě moc zajímavý nebyl, zaujala mě tam vážně jen ta písnička.


Další věc, kterou bych asi neměla tak brzy doporučovat, ale stejně to udělám, a to, že je dobré se učit, alespoň na začátku, každý den. Nemusíte šílet jako já, stačí jen pár minut, ale ona se ta slovíčka hrozně snadno zapomínají. Třeba dny v týdnu jsem se já osobně musela učit třikrát, než jsem si je opravdu zapamatovala a ještě stále s nimi mám trochu problém. Mluvila jsem s jednou spolužačkou, kterou jsem kdysi obdivovala, že se dobrovolně začala učit japonsky, ale ona mi ten den přiznala, že se na to podívá tak jednou za měsic a vlastně ji to ani nebaví. Bylo mi smutno. Jaký to pak má smysl?


No, a dále, samozřejmě, mimotechnické pomůcky. Dovolila bych si sem dát nějaké své, bez kterých bych to prostě nezvládla, tak se když tak můžete inspirovat.

První vlastně používám spíše v angličtině, ale mohla by pomoct i tady. Jde o poslední čtyři mesíce, které jsou si i ve španělštině dost podobné. Lidé mají často problém s tím, jak jdou po sobě.

S - Septiembre (September)
O - Octubre (October)
N - Noviembre (November)
D - Diciembre (December)
(A)

Všimli jste si, že počáteční písmena hezky tvoří slovo "sond(a)"?

Dále mám pomůcky na samostatná slova, která jsem si ani za nic nemohla zapamatovat. Například:

Nosotros (my) - Noso jako nos, tros jako pštros.
Vosotros (vy) - Voso jako vosa, tros opět jako pštros
Ustedes (vy) - Ne, nebuďte zmatení, znamená to sice to samé, ale to první se používá jen ve Španělsku, toto je typické pro ostatní země. Uste jako ústa, des jako dezinfekce. Ústní dezinfekce.
Lunes (pondělí) - Měsíc se jinak řekne luna, lunes jako luna.
Naranja (oranžová) - Na to nemám žádnou slovní pomůcku, ale zapamatovala jsem si to díky tomuto videu, které je absolutní pitomost, ale tu barvu jsem prostě od té doby, co jsem ho viděla, nezapomněla.

A vůbec, vytvářejte si vlastní pomůcky a asociace. Třeba já mám některá slova spojená s paradoxně anglickými písničkami (adiós, hasta la vista, amigo...), některé s westerny (sí, compañera, señora, por favor...), jiná s italštinou - ne, že bych znala více než pár slovíček (gracias, cuánto cuesta, chao...), a tak je snad už nikdy nemůžu zapomenout. Vsadím se, že i vy najdete spoustu asociací, a nejen pokud se chcete učit španělsky, ale pokud se chcete učit jakýkoli jazyk.

A ještě jedna věc - já si zatím se španělštinou samozřejmě netroufnu, ale až budete mít nějaké základy, doporučuji tuto stránku. Můžete si tam povídat s lidmi z celého světa a procvičovat tak cizí jazyk, Já tam zatím oxiduji jen s angličtinou, ale jakmile se naučím trochu lépe španělsky, zkusím to i s ní. Je to dobrá stránka, protože lidé, se kterými jsem si zatím povídala, byli většinou hrozně inteligentní a i když má angličtina není perfektní, nikomu to tam nevadí a opravdu se zlepšuji.

Do budoucna bych se učitě chtěla naučit i další jazyky, i když vůbec nevím, jaké. Prý je to ale pak lehčí, když už máte jeden za sebou. Ale nejprve musím dokázat alespoň trochu naučit se tu španělštinu, pro což mi snad vydrží to nadšení. A co vy a jazyky? Adiós!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adine Adine | Web | 21. prosince 2016 v 20:27 | Reagovat

To je fajn, že ses na tu španělštinu dala. Je to pěkný jazyk, ke kterému ale nemám nějaký velký vztah. Jak jsem ti kdysi psala, učím se jen na škole a mimo školu studuji francouzštinu.
S těmi pomůckami to máš dobře vymyšlené. Některé z nich používám také, třeba tu SOND(u) :-)
Když jsme měli někdy v tomto týdnu hodinu španělštiny, učitelka se mě na cosi ptala a já se tak nějak zamotala do toho, jakým jazykem mám říct "ano" :D. "Ehm... Oui, ne, yes, sakra, jak se vlastně řekne španělsky... jo, sí!".
Také si dělám takové ty jisté "spojitost". Učili jsme se ve španělštině o Vánocích. "Árbol de Navidad". Francouzsky se strom řekne arbre, takže jsem si tam našla tu spojitost a věděla, o co se jedná :D. Naše učitelka se rozhodla, že nám bude pouštět jistý seriál ve španělštině s českými titulky. Všichni se zhrozí nad množstvím nadávek toho seriálu a já si tam říkám, že znám horší nadávky :D Tak nějak ale nechápu, jak nám to může ve škole pouštět :-\
Ať ti to nadšení vydrží!

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 21. prosince 2016 v 21:19 | Reagovat

[1]: Děkuji. No, já právě nemám hlubší vztah k té francouzštině, proto jsem se ji nakonec nezačala učit, i když je to důležitý jazyk.
Sonda je asi nejlepší pomůcka, kterou říkám snad každému (aby to nevyznělo arogantně, není má). :-)
Tak "sí" je jedno z těch mála slovíček, které znám bezpečně, ale stává se mi něco podobného i v angličtině. Dnes jsem si třeba nemohla vzpomenout na slovo "can". Prostě úplně okno a vypadala jsem jako idiot :-)
Toto je podle mě při učení jazyků důležité. Jinak si to snad člověk ani nezapamatuje.
Nám ve škole pouštějí spoustu filmů s nadávkami, hlavně v angličtině :-)
To také doufám. Jakmile jsem došla k budoucímu času, začala jsem trochu pochybovat :-)

3 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 23. prosince 2016 v 23:21 | Reagovat

Jednu dobu jsem se pokoušela učit islandsky, ale nějak mi to nevydrželo. Pořád umím říct "Nerozumím" a "Umím islandsky" a "Já jsem..." To je všechno, snad až na pár slovíček okolo.

U "nosotros" a "vosotros" jsem si vzpomněla na latinu, kde se my řekne "nos" a vy "vos". Latina mi vydržela. No, jaksi z ní hodlám maturovat, takže mi bude muset vydržet i nadále.

Pak jsem ještě měla pár chvilek, kdy jsem si řekla, že se naučím řečtinu nebo hebrejštinu. Hned mě to přešlo, ale vím, že otec je hebrejsky "aba".

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 24. prosince 2016 v 0:06 | Reagovat

[3]: Docela netradiční volba jazyků, to musím říct :-) Ale jsi na tom dobře, já ve španělštině umím věci jako "Můj dům je bílý", ale že bych uměla "nerozumím" a "rozumím", to ne :-)

Tak snad to vydrží :-) Ono jsou si podle všeho latina a španělština dost podobné.

Páni, tak to by bylo dost těžké :-)

5 Melanie Melanie | Web | 29. prosince 2016 v 3:07 | Reagovat

Já se učím jako samouk italsky a finsky. Obojí mě baví a obojí bych chtěla studovat na VŠ (takže obory Baltistika a Italský jazyk a literatura). Italština je o hodně lehčí, ale s finštinou je zase větší sranda. :D No jsou v nějakém jiném jazyce slova jako jousipiikkiäes nebo raitiovaunupysäkki? :D Nebo 14 pádů, absence slovesa mít, atp. :D

6 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 31. prosince 2016 v 16:30 | Reagovat

[5]: Finštinu jsem původně chtěla zkusit, ale odradily mě právě ty pády :-) Ale miluji ji, možná ji ještě někdy dám šanci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama